Holenderska policja zatrzymała w Rotterdamie mężczyznę podejrzanego o planowanie zamachu terrorystycznego. Prokurator poinformował, że śledztwo w tej sprawie trwa i nie wykluczył kolejnych aresztowań.

W domu zatrzymanego 30-latka znaleziono karabin maszynowy kałasznikow, materiały wybuchowe, flagę tak zwanego Państwa Islamskiego, kilka telefonów komórkowych oraz 1600 euro w gotówki.

Akcję przeprowadziły służby antyterrorystyczne po otrzymaniu zawiadomienia z krajowej agencji wywiadowczej. W Holandii, podobnie jak w kilku europejskich państwach, służby wywiadowcze przestrzegają przed obywatelami, którzy wrócili do ojczyzny z Iraku i Syrii, gdzie walczyli po stronie dżihadystów i teraz stanową poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Po zamachach we Francji, Belgii i Niemczech, także Holandia jest postrzegana jako potencjalny cel zamachowców, ponieważ poparła antyislamską koalicję dowodzoną przez Stany Zjednoczone. Holenderskie władze utrzymują przedostatni poziom zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że zagrożenie zamachem jest realne.

źródło: IAR

 

Zobacz również: