Niepowodzenie referendum we Włoszech i dymisja premiera Matteo Renzi stanowią o wiele poważniejsze zagrożenie dla przyszłości UE niż Brexit, pisze sprawozdawca The Financial Timesa Gideon Rachman.

W porównaniu do decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE ciężkie konsekwencje  włoskiego głosowania nie są jeszcze tak oczywiste. Na pierwszy rzut oka Włosi po prostu zagłosowali przeciwko reformom konstytucyjnym, które wielu ekspertów uważało za nieprzemyślane, pisze publicysta.

„Jednak zarówno Brexit, jak i włoskie referendum są częścią tej samej historii. Teraz w Unii Europejskiej panuje niezwykłe napięcie, a wyjście Wielkiej Brytanii jest tego najbardziej uderzającym dowodem. Ale ostatecznie nabierający tempa kryzys we Włoszech może poważnie zagrozić istnieniu UE. Są ku temu polityczne, ekonomiczne, a nawet geograficzne powody” — zaznacza Rachman.

Przede wszystkim w odróżnieniu od Wielkiej Brytanii Włochy były jednym z państw założycielskich Unii Europejskiej i zawsze aktywnie ją wspierały. Ale na tle kryzysu gospodarczego i migracyjnego stosunek Włochów do UE diametralnie się zmienił. Od 2008 roku Włochy straciły jedną czwartą produkcji przemysłowej, a bezrobocie wśród młodzieży wynosi prawie 40%. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Włochów uważa, że euro ma katastrofalne skutki dla kraju, a także wielu ekonomistów przychyla się do opinii, że wspólna europejska waluta pozbawiła Włochy konkurencyjnej przewagi, czytamy w artykule. Równie dobrze może być tak, że Renzi będzie jednym z ostatnich premierów z tradycyjną proeuropejską pozycją. Choć krytykował on także Brukselę za twardą politykę gospodarczą i brak wsparcia w kwestii tysięcy imigrantów, ale skłaniał się ku dialogowi z UE. Nowe partie polityczne, które czekają na swój czas, nie są tak nastawione. Największa siła opozycyjna we Włoszech, społeczno-polityczny „Ruch Pięciu Gwiazd”, który zwyciężył w referendum, żąda niepodległości od Brukseli i występuje przeciwko establishmentowi, pisze Rachman.

Włoski populizm jest bardzo niebezpieczny dla Unii Europejskiej również dlatego, że w odróżnieniu od Wielkiej Brytanii Włochy są w strefie euro. I chociaż Brexit jest chorobliwym i złożonym procesem, on bezpośrednio nie zagraża istnieniu euro i nie niesie zagrożenia kryzysu dla całej europejskiej gospodarki, czego nie można powiedzieć o głosowaniu we Włoszech, uważa sprawozdawca.
NS

Zobacz również: