Kino za Rogiem w Płocku zaprasza na dwa kolejne i ostatnie w tym roku spotkania w cyklu „Kino wiecznie młode” – rozmowy (nie tylko) o polskim filmie.

Projekt zrodził się z chęci promowania dorobku polskiej kinematografii. Duże kina rzadko sięgają po polskie filmy, zwłaszcza te sprzed kilku, kilkudziesięciu lat (tj. „Przypadek” Kieślowskiego, „Iluminacja” Zanussiego czy „Popiół i diament” Wajdy). Choć dziś, dzięki rekonstrukcji cyfrowej (dźwięku i obrazu) te film ogląda się jak najnowsze produkcje filmowe, a ich przekaz jest nadal mocny i żywy. Dlatego Kino za Rogiem w Płocku przygotowało (bezpłatne) filmowe spotkania z twórcami i krytykami filmowymi, na których pokazywaliśmy polskie filmy.  Tytuł projektu „Kino Wiecznie Młode” został zaczerpnięty z książki ks. Andrzeja Lutra (Tygodnik Powszechny, Kino, Dialog), w której w sposób kompleksowy opisuje filmy polskiej szkoły filmowej, okoliczności ich powstania, tło historyczne i społeczne.

Na początek zapraszamy w sobotę 10 grudnia na premierę filmu „Litewskie drogi POTOPU” – dokumentu zrealizowanego w koprodukcji polsko-litewskiej przez Tadeusza Bystrama. Tadeusz Bystram jest reżyserem filmowym, scenarzystą, autorem wielu filmów dokumentalnych m.in. o Płocku – „Portret miasta” czy „Z ptakami fruwał” – o płockim twórcy art brut, Ryszardzie Kosku.  Zrealizował też filmy poświęcone życiu i twórczości Jerzego Kawalerowicza „Żyłem 17 razy” oraz „Od Sienkiewicza do Kawalerowicza” o literackiej i filmowej wersji „Quo Vadis”, a także „Między prawdą a wyobraźnią” traktujący o Polskiej Szkole Filmowej. Pracował jako asystent i drugi reżyser w ekipach Tadeusza Chmielewskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego. Płocczanin, Małachowiak, wieloletni prezes Klubu Artystycznego Płocczan. „Sienkiewicz poprzez swoją pierwszą żonę Marię Szetkiewiczównę był spowinowacony z Bystramami. Matką Marii była Wanda z domu Mineyko, której siostra Zofia Mineyko, moja praprababka, była żoną Karola Bystrama. Z tego powodu Henryk Sienkiewicz został zaproszony do Bystrampola. Otaczające Bystrampol pejzaże Ziemi Upickiej i Laudy stały się tłem jego powieści pod tytułem „Potop”. O tym właśnie ma być film” – tłumaczy Tadeusz Bystram. Głównym narratorem filmu będzie wnuk noblisty Henryka Sienkiewicza Juliusz Sienkiewicz.

Kolejnym gościem i to już we wtorek 13 grudnia będzie ksiądz Andrzej Luter – duszpasterz, publicysta ale też wielki amator kina i krytyk filmowy. Publikuje w „Więzi”, „Kinie”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Gazecie Wyborczej”. W „Kinie wiecznie młodym” powraca do filmów, które go ukształtowały. Na tej liście znajdziemy „Popioły”, „Popiół i diament”, „Jak być kochaną”, „Potop”, „Iluminację”, „Barwy Ochronne”, „Rejs”, „Przypadek”. Z jednej strony Lutra opowieść o kinie jest więc niezwykle osobista, z drugiej – filmy z listy ks. Lutra to bez wątpienia arcydzieła polskiego kina. „Kino wiecznie młode” to pełna emocji i wspomnień opowieść księdza Andrzeja Lutra o najważniejszych (według autora) polskich filmach czasów PRL-u. A właściwie o filmach, które autorowi pomogły „rozumieć życie i świat”. Książka jest dostępna w księgarnio-kawiarni „Czerwony Atrament” (ul. Kolegialna 4).

Po spotkaniu pokażemy film „Bez znieczulenia” – kafkowską z ducha opowieść o fikcyjnym bohaterze inspirowana prawdziwymi biografiami: Ryszarda Kapuścińskiego, Andrzeja Wajdy czy ojca scenarzystki Henryka Hollanda. Atakowany przez partyjną prasę i znakomicie przyjęty przez publiczność, nagrodzony w Gdyni klasyk Kina Moralnego Niepokoju z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza. Doskonały opis PRL-u ery Gierka, ale też historia uniwersalna, bo złowróżbne słowa filmowego adwokata: „Wszystkiego można dowieść. Wina jest pojęciem elastycznym, zależy od naświetlenia” – w każdych czasach brzmią aktualnie.

10 grudnia (sobota)

godz. 17 – Kino Wiecznie Młode: spotkanie z Tadeusz Bystramem połączone z premierą  „Litewskie drogi POTOPU” – dokumentu zrealizowanego w koprodukcji polsko-litewskiej. Wstęp wolny na zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS (od 29 listopada).

13 grudnia (wtorek)

godz. 18 – Kino Wiecznie Młode: Spotkanie z ks. Andrzejem Lutrem oraz pokaz filmu „Bez znieczulenia” (Polska 1978, czas: 109 min.) w reż. Andrzeja Wajdy. Scenariusz: Krzysztof Zaleski, Agnieszka Holland, Andrzej Wajda. Zdjęcia: Edward Kłosiński. Obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Ewa Dałkowska, Andrzej Seweryn, Emilia Krakowska, Roman Wilhelmi, Jerzy Stuhr, Magda Teresa Wójcik, Krystyna Janda. Wstęp wolny na zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS (od 29 listopada).

Szczegóły na:

www.kulturadostepna.pl

www.facebook.com/KinoZaRogiemPlock

kontakt tel. 604 493 918

Zobacz również: