Już 8 grudnia br. poznamy laureatów II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Zabytkomania” organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Filmowym. Uroczysta gala i rozdanie nagród odbędzie się o godzinie 16.00 w warszawskim Kinie Kultura.
„Zabytkomania” to konkurs filmowy skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów oraz absolwentów szkół filmowych. Jego tematem jest szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe.
Cel konkursu to rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi, zwiększenie ich wiedzy o lokalnych zabytkach i historii, a także nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem kulturowym.
Druga edycja konkursu jest trudniejsza, bo nasze oczekiwania względem uczestników są większe. Pilotażowa edycja pokazała, że jest duże zainteresowanie tematem, wszystkie filmy wykonano z wielka starannością i zaangażowaniem, mamy nadzieję, że tegoroczna „Zabytkomania” będzie na równie wysokim poziomie. Cieszy nas zainteresowanie konkursem, bo widać, że młodemu pokoleniu dziedzictwo nie jest obojętne – mówi Beata Bauer, Kierownik Działu Kształcenia i Wydawnictw w Narodowym Instytucie Dziedzictwa i członkini jury konkursu.
Konkurs adresowany był do dwóch grup uczestników. Pierwsza grupa to uczestnicy pomiędzy 13 a 18 rokiem życia, którzy konkurowali w kategoriach: film dokumentalny lub reportaż nt. Pomników Historii oraz film animowany promujący lokalne tradycje, zwyczaje i obyczaje. Druga grupa to uczestnicy powyżej 18 roku życia, którzy poza takimi samymi kategoriami jak pierwsza grupa, mogli także przygotować spot reklamowy promujący Europejskie Dni Dziedzictwa.
Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody.

Zobacz również: