Stopniowo rosną zasoby Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Przybywa też ciekawych, nowych wystaw. Ostatnia z nich, fotograficzna, poświęcona jest Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu „A w Sulejówku nie ma już nikogo”.
Najcenniejszym zbiorem, jakie przekazał na eksponowanie w Muzeum jeden z kolekcjonerów Michał Antczak ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego na rzecz Ratowania Zabytków Sakwa jest srebrna zastawa stołowa na 12 osób. Z masywnego kruszcu wykonane są łyżki, łyżeczki, widelce, widelczyki, nożyki do ciasta, noże (te większe mają ostrza z wysokiej jakości stali nierdzewnej). Do tego są szczypce  do ciasta, łyżki (duże do sałatek), a także, co jest unikatem specjalne widelczyki do małży. Całość waży prawie 10 kilogramów. Dar uzupełnia srebrna cukiernica. Nowy, okazały nabytek już jest eksponowany w specjalnej gablocie w Muzeum Wisły. Zastawa w całości wykonana została na początku XX wieku  przez brytyjską firmę Stainless. Wszystko wskazuje na to, jak mówi Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum Wisły, że jest to najpewniej pożydowskie mienie, porzucone przez Niemców w czasie ucieczki z Mazowsza pod koniec wojny. Kolekcjoner odkupił to znalezisko odkryte na jednym ze strychów na terenie gminy Wyszogród.
Inne nowe nabytki, to m.in. pierwsze wydanie Dziennika Urzędowego z sierpnia 1944 roku, a także album zdjęć Semper Fidelis o obronie Lwowa w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Pozycja to unikalna, gdyż ukazująca zupełnie nieznane współcześnie fotografie m.in. dowódców walk, żołnierzy, odznaczenia, miejsca walki oraz pamięci, w tym Cmentarz Orląt we Lwowie, jak wyglądał przed wojną. Album został wydany nakładem Straży Mogił Polskich Bohaterów w 1930 roku.
Do muzeum trafiły też stare pocztówki, stemple oraz wielki poster fotograficzny ukazujący wiec nazistów w Norymberdze z udziałem Adolfa Hitlera, rzecz o tyle unikalna, że przedstawia panoramę zdjęciową o długości ponad metra.
W Muzeum można zobaczyć ekspozycję broni z pierwszej wojny światowej oraz z końca lat 30. XX wieku, już po konserwacji. Ponadto jest zrekonstruowany średniowieczny topór i fragment ściany twierdzy ze Wzgórza Zamkowego. Niebawem będzie zmontowany XIX-wieczny piec kaflowy z ulicy Rębowskiej 20. Na razie można zobaczyć ułożone kafle i markę producenta.
BN
Fot. Bogumiła Nowak

Zobacz również: