Za oknem coraz chłodniej, a my coraz chętniej spędzamy czas we wnętrzach naszych domów, szukając różnych sposobów na wprowadzenie  do nich odrobiny ciepła. Właściciele kominków wiedzą, że nic tak nie ociepla atmosfery, jak ogień rozpalony w niewielkim piecyku. Aby jednak kominek pełnił dobrze swoją rolę i sprawiał, że pomieszczenie staje się przytulne musi być  odpowiednio zadbany. W utrzymaniu kominka w nienagannym stanie pomogą specjalistyczne preparaty z oferty Den Braven.

Kominek to element wyposażenia spotykany w wielu nowobudowanych i modernizowanych domach. Stanowi on alternatywne źródło ogrzewania pomieszczeń, a jednocześnie podnosi walory estetyczne wnętrza. Palenie w kominku sprawia dużą przyjemność i tworzy niezwykle przytulny klimat. Jednak jego użytkowanie związane jest również z dość uciążliwą pielęgnacją i nie chodzi tu tylko o konieczność wynoszenia popiołu, ale trudne do usunięcia zabrudzenia. Niezależnie czy kominek jest z płaszczem wodnym czy nie, w mniejszym lub większym stopniu w czasie palenia wydziela się dym, który w postaci sadzy osadza się na jego wnętrzu. Czarny nalot na ściankach czy szybie kominka z pewnością nie wpływa pozytywnie na wizualny odbiór, jak również bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Nie stanowi to jednak dużego problemu, jeśli zadbamy o systematyczne czyszczenie tych powierzchni i nie doprowadzimy do nawarstwienia się brudu– mówi Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Lekarstwo na sadzę

W większości przypadków to, co jest najbardziej widocznym efektem palenia w kominku, to sadza powlekająca od wewnątrz szybę kominka. Jest ona czarna, tłusta, a jej usunięcie nie należy do najłatwiejszych. Próby wyczyszczenia domowymi sposobami często są nieskuteczne, a zbyt mocne szorowanie doprowadzić może niekiedy do zarysowań i uszkodzenia powierzchni szyby. Niewielkie, świeże zabrudzenia można spróbować usunąć przy pomocy płynu do naczyń, jednak najbezpieczniej jest wykorzystać specjalistyczne preparaty, jak np. DR HOUSE KOMINEK firmy Den Braven. Jest to środek czyszczący do kominków, który łatwo usuwa okopcenia, sadzę, ślady po przypaleniach i tłuste plamy, nie pozostawiając przy tym smug i zacieków. Dzięki temu, że jest to produkt niezawierający w składzie kwasów, jest bezpieczny dla powierzchni z żelaza, stali, niklu czy szkła. Przy jego pomocy wyczyścimy więc zarówno wkłady kominkowe, palenisko lub szybę. Co więcej jest to płyn, który nie posiada żadnych drobinek, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię czyszczonych elementów. Preparat DR HOUSE KOMINEK firmy Den Braven oferowany jest w formie spray’u, co umożliwia jego łatwą aplikację. Wystarczy rozpylić go na przypalonym fragmencie i odczekać kilka minut, a następnie spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha. W przypadku silniejszych zabrudzeń można wcześniej delikatnie podgrzać zabrudzoną powierzchnię, co ułatwi jej wyczyszczenie.

Na straży szczelności

Konserwacja kominka nie sprowadza się jednak jedynie do pielęgnacji i usuwania bieżących zabrudzeń. Ważny jest również cykliczny przegląd kominka, zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Z pewnością wymaga tego kontrola szczelności przewodów odprowadzających dym oraz pozostałych miejsc, skąd mógłby on przedostawać się do środka pomieszczenia. Wszelkie nieszczelności należy bezzwłocznie usunąć, wymiany wymagają również uszkodzone lub popękane dotychczasowe uszczelnienia. Prostym sposobem na wykonanie tego typu prac jest użycie odpowiedniego uszczelniacza. Warunek jest jeden, należy wybierać produkty ognioochronne, które nie stracą swoich właściwości pod wpływem działania wysokiej temperatury, jak np. Uszczelniacz Fire Sealant 1200°C firmy Den Braven. Jest to jednoskładnikowa masa uszczelniająca na bazie silikatu sodowego, który tworzy twardą i szczelną fugę odporną na temperaturę do 1200°C,  w tym również bezpośrednie działanie ognia, dlatego też z powodzeniem można go stosować m.in. do uszczelniania przewodów odprowadzających spaliny. Dodatkowo, jest odporny na SO2, SO3 i NO2 w stężeniach typowych dla podgrzewaczy, kominków i pieców przeznaczonych do użytku domowego. Dobrze współpracuje z różnymi materiałami i charakteryzuje się dobrą przyczepnością do cegieł, szamotu, betonu, kamienia i żeliwa, czyli większości materiałów, z których zbudowane są kominki.

Korzystanie z kominka może nieść za sobą same przyjemności, zwłaszcza, jeśli do jego pielęgnacji wykorzystamy odpowiednie preparaty i zadbamy o jego regularne oczyszczanie. Wtedy pozostanie już tylko korzystanie z przyjemnego ciepła, które będzie roztaczał wokół.

www.denbraven.pl

Zobacz również: