Andrzej Duda zachęca Ukraińców do przeprowadzania reform. W czasie wystąpienia na „Forum przywództwa” w Belwederze prezydent mówił, że tylko silne państwo jest gwarancją niepodległości. W spotkaniu uczestniczył także szef państwa ukraińskiego Petro Poroszenko.

Andrzej Duda powiedział, że Polska zawsze wspierała niepodległość Ukrainy. Warszawie zależy na tym, aby ten kraj był silny, a gwarantem tego jest dobrze działający aparat państwowy. Dlatego Polska wspiera przeprowadzane obecnie reformy.

Prezydent podkreślił, że słabość zawsze starają się wykorzystać wrogowie. „Brak szacunku dla dobra wspólnego stanowi równie poważne zagrożenie dla niepodległości państwa, co agresywna polityka sąsiadów” – dodał.

Petro Poroszenko podkreślał wielokrotnie, jak istotnym partnerem dla Kijowa jest Warszawa. Zaznaczał też, że ukraińskie reformy są wzorowane na polskich, ponieważ Ukraińcy widzieli, jak rozwijała się Polska po 1989 roku. „Duch swobody przyniósł Polsce nie tylko wolność, ale także jedność i zamożność” – powiedział dziś w Warszawie.

Petro Poroszenko podziękował Polsce za to, że na arenie międzynarodowej wspiera Ukrainę w walce z rosyjską agresją, a – jak to określił – „Polacy nie sprzedają duszy za ropę i gaz” i „nie handlują swoją i cudzą wolnością”.

 

źródło: IAR/ fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Zobacz również: