Kraje Unii Europejskiej mogą się spodziewać kolejnych ataków terrorystycznych Państwa Islamskiego – ostrzega Europol, policyjna agencja Unii Europejskiej. W raporcie na ten temat podkreśla, że wśród krajów zagrożonych pozostaje Francja, ale także Belgia, Niemcy czy Wielka Brytania.
Raport opublikowało Europejskie Centrum Antyterrorystycznego (ECTC). Wynika z niego, że dżihadyści mają zróżnicowaną taktykę. Zamachy przeprowadzają zarówno zorganizowane grupy, jak i tak zwane samotne wilki, inspirowane działaniem Państwa Islamskiego. Używana jest zarówno broń długa, krótka, jak i noże czy samochody-pułapki. Ataki są zarówno starannie przygotowane, jak i spontaniczne.
Zdaniem dyrektora Europolu Roba Wainwrighta, atakom może zapobiec jedynie skoordynowana współpraca między policją a służbami specjalnymi poszczególnych krajów. „To już doprowadziło do udaremnienia wielu zamachów” – mówił Wainwright.
W raporcie wśród miejsc zagrożonych atakami wymienia się Francję i Belgię, a także Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię oraz kraje uczestniczące w międzynarodowej koalicji. Jak wskazują autorzy, Francja uznawana jest przez zamachowców za symbol zachodniej kultury, wolności, demokracji, praw człowiekiem i rozdziału między państwem a kościołem. Ponadto, poprzez imigrantów, jest powiązana ze światem muzułmańskim.
Oprócz tego, Francję Państwo Islamskie oskarża o rozpad Imperium Osmańskiego.
źródło: IAR

Zobacz również: