Wczoraj (30 listopada 2016 roku) Sąd Najwyższy w pełni podzielił argumenty przedstawione przez Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i cofnął do ponownego rozpoznania sprawę Dawida M. – brutalnego zabójcy z Nowego Targu.

Trafne argumenty podniesione w kasacji

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu skazał mężczyznę na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę wyrok ten został jednak zmieniony przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Wymierzył on Dawidowi M. karę 15 lat pozbawienia wolności.

Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny nie zgodził się z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W swojej kasacji, wniesionej do Sądu Najwyższego 27 czerwca 2016 roku, wskazywał między innymi, że zasadne jest orzeczenie wobec Dawida M. surowszej kary pozbawienia wolności.

Sąd Apelacyjny w Krakowie dokonał nieprawidłowej oceny ustalonych okoliczności sprawy. Nie uwzględnił bardzo wysokiego stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu, okoliczności popełnienia przestępstwa, a w szczególności bardzo brutalnego sposobu działania sprawcy. Te błędy sądu odwoławczego skutkowały wymierzeniem Dawidowi M. zbyt łagodnej kary – argumentował w kasacji Zbigniew Ziobro.

Sąd Najwyższy zgodził się z tą argumentacją i uchylił wyrok sądu odwoławczego. Skierował sprawę do Sądu Apelacyjnego w Krakowie celem jej ponownego rozpoznania.

Zarzuty stawiane skazanemu

Przypomnijmy, że prokuratura oskarżyła Dawida M. o to, że w dniu 30 listopada 2013 roku w Nowym Targu dokonał umyślnego zabójstwa Andrzeja K. poprzez zadanie mu trzech ciosów nożem. Jeden z nich polegał na wbiciu noża w głowę pokrzywdzonego. Już po zadaniu tych ciosów Dawida M. kopał w głowę pokrzywdzonego, wypowiadając przy tym pod jego adresem wulgarne słowa. Sprawca ostentacyjnie okazał w ten sposób swoistą pogardę dla leżącego pokrzywdzonego. Do zdarzenia doszło w miejscu publicznym.

źródło: Prokuratura Krajowa

NASZ REPORTAŻ O TEJ SPRAWIE MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ

Zobacz również: