Hałas jest jednym z najbardziej uciążliwych czynników utrudniających wykonywanie pracy. Sprawia, że szybciej czujemy zmęczenie, rozdrażnienie i nie potrafimy się skupić na wykonywanych zadaniach. Dlatego tak ważne jest zapewnienie prawidłowej akustyki w pomieszczeniach biurowych, zwłaszcza typu open space.

Badania naukowe dowodzą, że większa liczba elementów w pomieszczeniu poprawia jego parametry akustyczne. Ogromne znaczenie ma też wykorzystanie odpowiednich materiałów do aranżacji przestrzeni, takich jak okładziny ścienne i podłogowe. Na ważną kwestię akustyki we wnętrzach biurowych zwraca uwagę Marcin Zastawnik, doktorant w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie i specjalista ds. akustyki wnętrz w Propersound:

Oczywiste wydaje się wykonywanie specjalnych adaptacji akustycznych dla takich pomieszczeń, jak studia nagrań, reżysernie, teatry, filharmonie, opery czy kina. Warto jednak rozważyć ich zastosowanie w innych miejscach, takich jak sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe – w tym także powierzchnie typu open space. Wykonanie prostej, ale przemyślanej adaptacji akustycznej poprawia wydajność pracy, samopoczucie, jak i ocenę samego wnętrza.”

Ważnym jej czynnikiem jest zastosowanie mebli o zwiększonej dźwiękochłonności czy też wyposażenie wnętrza w odpowiednie ekrany i przegrody. Najnowocześniejsze wzornicze rozwiązania nie tylko nie szpecą przestrzeni, ale mogą być naprawdę funkcjonalną i estetyczną ozdobą każdej przestrzeni biurowej.

Zdobią i chronią przed hałasem

Najprostszym sposobem adaptacji przestrzeni biurowej może być zastosowanie pochłaniających dźwięk, pokrytych tapicerką ścianek działowych RollWall. Zapewniają one komfort. Dostępne są w dużej gamie kolorystycznej używanych do ich produkcji tkanin, co pozwala na kreowanie atrakcyjnych wizualnie przestrzeni biurowych typu open space.

Tu znakomicie sprawdzą się też wolno stojące ekrany Selva, przeznaczone do izolacji przed niepożądanymi dźwiękami. Zastosowanie specjalnie wyselekcjonowanych struktur włóknistych w tapicerce nie tylko umożliwia blokadę hałasów, ale też przyczynia się do ich pochłaniania, co korzystnie wpływa na parametry akustyczne wnętrza. Sprawdzają się doskonale jeśli zależy nam na izolowaniu pracowników od dźwięków wytwarzanych przez głośne sprzęty biurowe. Testy laboratoryjne dowodzą, że ich zastosowanie umożliwia znaczną redukcję hałasu – średnio o 8 dB.

roll_wall-1

Na uwagę zasługują też panele sufitowe i ścienne Selva, charakteryzujące się doskonałymi parametrami pochłaniania dźwięku, a także redukcji jego rozprzestrzeniania się w przestrzeni. Zastosowanie ich we wnętrzach biurowych o dużej powierzchni pozytywnie wpływa na komfort i wydajność pracy. Budowa tych paneli została opracowana w oparciu o badania naukowe prowadzone min. w Katedrze Meblarstwa na UP w Poznaniu oraz na wydziale Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie. Różne rozmiary, kształty i kolory paneli pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji, które mogą być przy okazji oryginalną ozdobą.

Ciche” meble biurowe

Pasywna budka telefoniczna Quadra Phonebox doskonale sprawdzi się nie tylko w biurach typu open space, ale też w wyjątkowo gwarnych przestrzeniach publicznych. Została zaprojektowana tak, aby doskonale izolować osoby w niej przebywające od hałasów z zewnątrz. Ten niewielki mebel umożliwia pełną koncentrację i wyjątkowe poczucie komfortu podczas rozmowy telefonicznej czy wymagającej skupienia pracy przy komputerze.

Wartym zastosowania w dużych otwartych przestrzeniach biurowych rozwiązaniem jest też TreeHouse – mebel w pierwszej chwili bardziej kojarzący się z miejscem zabaw dzieci, niż przestrzenią do pracy. Okazuje się jednak, że doskonale sprawdza się w tej roli, do której specjalnie był zaprojektowany. Jego zaletami, poza interesującym designem, są mobilność i funkcjonalność. Zapewnia użytkownikom prywatność oraz poczucie intymności i skupienie podczas indywidualnych rozmów, ale też może być łączony w moduły np. podczas improwizowanych narad. Kółka pozwalają na łatwe przemieszczanie go w dowolne miejsce.

Zobacz również: