Masz problem z trądzikiem i zastanawiasz się, jak pielęgnować skórę w chłodniejsze dni? Oto kilka sprawdzonych porad, jak dbać o cerę trądzikową w okresie jesienno-zimowym.

Trądzik to problem nie tylko nastolatków, coraz częściej dotyka także ludzi dorosłych. Borykając się z tym problemem, pielęgnacja skóry staje się nie lada wyzwaniem. Szczególnie zimą, gdy z jednej strony staramy się chronić skórę przed negatywnym działaniem niskich temperatur, a jednocześnie obawiamy się kremów, które mogą zatkać pory. Eksperci z firmy Ziołolek podpowiadają co szkodzi i jak pielęgnować skórę trądzikową.

Co szkodzi?

  • Wysuszające zimno

Nasza skóra jest wrażliwa na kaprysy pogody i często buntuje się przeciwko skokom temperatur. Kiedy na twarzy pojawiają się wypryski, często uznajemy, że to wina przetłuszczonej skóry i zaczynamy ją osuszać. Jest to jednak poważny błąd. W okresie jesienno-zimowym, za powstawanie wyprysków odpowiada właśnie suche powietrze. Pozbawiona wody skóra, próbując odzyskać nawilżenie i elastyczność, produkuje więcej sebum. Im bardziej wysuszymy skórę, tym bardziej pracują gruczoły łojowe i problem narasta.

  • Zanieczyszczenia

Skóra przez cały dzień narażona jest na działanie różnych zanieczyszczeń. Makijaż i nadprodukcja lipidów dodatkowo ułatwiają przyleganie brudu i sprzyjają namnażaniu się bakterii. W zanieczyszczonych mieszkach włosowych może w końcu dojść do stanów zapalnych, co w efekcie prowadzi do powstania ropnych zapaleń.

Jak przetrwać zimę?

  • Intensywne nawilżenie

Stosuj lekkie kremy, które potrafią nie tylko natłuszczą i nawilżą, ale również odżywią skórę, dostarczając jej niezbędnych witamin i składników. Wybieraj kremy półtłuste, na bazie euceryny, która wspomoże barierę hydrolipidową i lepiej ochroni skórę przed mroźnym powietrzem. Warto również szukać kremów aptecznych z tormentiolem, który znormalizuje pracę gruczołów łojowych i zredukuje nadprodukcję sebum.

  • Nie wyciskaj

Prawda, która obowiązuje nie tylko zimą. Mimo to wciąż większość z nas w ten sposób próbuje pozbyć się nieestetycznie wyglądających pryszczy. Wyciskanie może wyrządzić więcej szkód niż pożytku, ponieważ istnieje niewielka szansa, że uda się usunąć całą zawartość i z dużym prawdopodobieństwem stworzy się stan zapalny.

  • Tylko letnia woda

Gorąca woda niszczy warstwę ochronną skóry, co prowadzi do jej wysuszenia. Cera trądzikowa w takim momencie paradoksalnie się przetłuszcza, ponieważ szukająca ochrony cera, zwiększa produkcję sebum.

  • Odpowiednia higiena

Pamiętaj o stosowaniu żeli antybakteryjnych, ponieważ skóra trądzikowa jest bardzo podatna na infekcje bakteryjne. Po spłukaniu nie zapominaj przetrzeć twarzy tonikiem antybakteryjnym, pomoże to zachować właściwe PH skóry.

Zobacz również: