Uwielbiasz andrzejkowy wieczór, pełen zabawy, radości i wróżb, odkrywających przyszłość? Tę jedyną w swoim rodzaju noc chcesz spędzić z przyjaciółmi w domu bawiąc się na całego? Pamiętaj, im lepsza zabawa, tym większy bałagan! Jak więc uporać się z porządkami, aby nie spędzić na nich długich godzin? Poznaj nasze sprytne sposoby na ekspresowe poimprezowe sprzątanie.  

Kiedy budzimy się po szaleństwach minionej nocy dom może przypominać wszystko, tylko nie to samo miejsce, w którym bawiliśmy się kilka godzin wcześniej. Nie mamy więc innego wyjścia niż stawić czoła wyzwaniom, jakie na nas czekają. Na szczęście istnieją triki, dzięki którym możemy zniwelować bałagan szybko i sprawnie.

  1. Czysty start, czyli sprzątanie przed domówką

Porządki przed domówką to niby sprawa oczywista, a jednak czasem o nich zapominamy lub po prostu nie mamy na nie czasu. A warto pamiętać, że czyste mieszkanie przed imprezą może znacznie zmniejszyć ilość brudu po imprezie. Przekonamy się o tym już następnego dnia po zabawie, kiedy będziemy mieć po prostu mniej sprzątania. Ponadto porządki przed zaproszeniem gości to również dobra okazja, by schować cenniejsze przedmioty i ochronić je przed stłuczeniem.

  1. Powiew świeżość, czyli wietrzenie pomieszczeń

Porządne wietrzenie całego mieszkania to podstawa i zarazem wstęp do dalszej walki z bałaganem. Dawka świeżego, chłodnego powietrza przyda się zwłaszcza w przypadku, jeśli na imprezie byli palacze. Najlepiej przewietrzyć pomieszczenia już z samego rana i robić to krótko i intensywnie, nie zostawiając uchylonych na stałe okien.

  1. Podłogi nieskazitelnie czyste, czyli postaw na specjalistyczne akcesoria

Wygląd podłogi po imprezie usłanej zaschłymi plamami po keczupie, sosie czy coli często przypomina krajobraz po bitwie.  – W takich sytuacjach niezastąpiony będzie mop obrotowy (np. Easy Wring & Clean TURBO) z ulepszoną nakładką czyszczącą z mikrofibry. Taka o trójkątnym kształcie z ruchomą głowicą pozwoli dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Mocne zabrudzenia usuniemy również przy pomocy zaawansowanego technologicznie mopa paskowego z szerszymi pasami, które zwiększają jego powierzchnię czyszczącą oraz chłonność (np. 3 Action Velour XL) – mówi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.

  1. Plastelina i gazeta kontra okruszki, brokat i plamy z wosku na dywanie

Doprowadzenie dywanu do porządku, to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj po każdej domówce pełen jest okruszków, kawałków chipsów i paluszków, a nawet brokatu, którego wyjątkowo trudno się pozbyć. Niezawodnym sposobem będzie użycie kawałka plasteliny lub szerokiej taśmy klejącej, dzięki której powinno się udać zebrać wszystkie drobne zanieczyszczenia. Na dywanie lub wykładzinie możemy też znaleźć zaschnięte plamy z wosku, jeśli zgodnie z tradycją wróżyliśmy z niego poprzedniego wieczoru. Jak się go pozbyć? Wystarczy gazeta i żelazko. Gazetę kładziemy na wosk i mocno przyciskamy gorącym żelazkiem, uważając by nie trzymać go w jednym miejscu, gdyż istnieje ryzyku przypalenia gazety bądź dywanu. Jeśli na gazecie pojawi się wosk, należy ją wyrzucić i użyć kolejnej. Aby przyśpieszyć proces możemy użyć bawełnianych ściereczek – szybciej zdejmą wosk.

  1. Porządki pełną parą, czyli dezynfekujemy dywany

Mop parowy jest jednym z bezcennych akcesoriów do sprzątania. Można nim wyczyścić nie tylko podłogi, ale również odświeżyć dywany. – Mop parowy najczęściej wyposażony jest również w nakładkę przeznaczoną do czyszczenia dywanów. Czyszczenie parą zdezynfekuje powierzchnię dywanu i spowoduje, że łatwiej będzie go odkurzyć. To urządzenie wykorzystuje siłę pary i usuwa aż 99,9% bakterii bez konieczności stosowania środków chemicznych – mówi Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.

  1. Pełnia blasku, czyli czyścimy szkło i lustra

Odciski brudnych palców na lustrach, szybach i innych szklanych powierzchniach to normalny widok po dobrej zabawie. Jeśli chcesz się ich pozbyć się za pomocą papierowego ręcznika, lepiej od razu daj za wygraną. Brud tylko się rozmaże, a ślady pozostaną. – Problem rozwiąże użycie ściereczki z odpowiednich mikrowłókien, np. ściereczki okiennej, która jest bardzo chłonna, a dzięki temu, że przypomina w dotyku skórę nie pozostawi smug i doskonale zbierze brud i wypoleruje szklaną powierzchnię. Jeśli zależy nam na bardziej spektakularnym efekcie, a brak nam czasu, skorzystajmy z pomocy urządzeń, które nas wyręczą. Okazuje się, że mycie okien i luster można ograniczyć jedynie do umycia szyby, a z wodą i brudem poradzi sobie elektryczna myjka Windomatic – mówi ekspert Viledy.

Vileda
Vileda

Zobacz również: