W Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie powstało nowe rozszerzenie – specjalista obsługi urządzeń energetyki odnawialnej. Zawód na wskroś z przyszłością, bo przecież Polska staje przed dużym wyzwaniem energetycznym. Zastosowanie rozwiązań odnawialnych źródeł energii staje się także popularne w gospodarstwach domowych, tym bardziej, że inwestycje w OZE są dofinansowywane z różnych funduszy.

Powiat Żyrardowski coraz śmielej sięga po nowoczesne technologie, które przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Przez ostatnie lata były wyremontowane wszystkie budynki szkół powiatowych. Budową instalacji fotowoltaicznej zasilającej nową halę sportową w Zespole Szkół Nr 1 władze powiatu rozpoczęły kolejny etap inwestycji w zieloną energię. Razem z remontami idą w parze inwestycje w wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Na ten cel Powiat Żyrardowski pozyskał z UE 250.000 zł.

Uczniowie żyrardowskiej szkoły dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną będą mieli doskonałą „pracownię” na dachu. Wszystko zaś spina program rozwojowy szkoły, który uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach konkursu przeprowadzonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Powiat Żyrardowski na realizację projektu „Dobra energia dla Jedynki” otrzymał blisko 250.000 zł. Zakończył się właśnie pierwszy etap rekrutacji uczniów do projektu.

Zaplanowane działania są niezwykle atrakcyjne nie tylko dla uczniów, ale też dla firm, które będą przyjmowały stażystów. Staże są bowiem najważniejszą częścią projektu. Uczeń, który przyjdzie do pracodawcy będzie uzbrojony w kurs BHP, otrzyma odzież ochronną lub biurową, zwrot kosztów dojazdów i co najważniejsze wynagrodzenie w wysokości 2400 zł. Niezwykle interesująco zapowiadają się wyjazdy edukacyjne na Politechnikę Warszawską oraz do wszystkich zakładów Geotermii Mazowieckiej. To właśnie dzięki tym wyjazdom uczniowie z bliska „zobaczą” energię wodną, wiatrową, słoneczną i z biomasy. Szkoła wzbogaci się również o nową pracownię odnawialnych źródeł energii. To niewątpliwie uatrakcyjni wszystkie zajęcia. Program dofinansowany przez UE stawia także na kształtowanie cech przedsiębiorczości. Stąd w działaniach znalazły się warsztaty rozwoju osobistego i zawodowego, podczas których uczniowie będą ćwiczyli kreatywność .

Nowy kierunek w żyrardowskim „Elektryku” jest atrakcyjny przede wszystkim dla uczniów. Szkoła rozpoczęła kształcić w zawodzie, który ma przed sobą przyszłość. Już niedługo rynek będzie potrzebował coraz więcej wykwalifikowanych fachowców właśnie w tej branży. Kolejna rekrutacja uczniów będzie w przyszłym roku szkolnym.

oze oze2 oze3

Zobacz również: