Lech Wałęsa odmówił przesłania próbek swojego pisma do Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspertyza grafologów ma zasadnicze znaczenie w ustaleniu wiarygodności dokumentów mówiących o tym, że były prezydent współpracował w latach 70′ z aparatem bezpieczeństwa PRL.

Odmowa przekazania próbek przez Wałęsę jest jedną z głównych przyczyn opóźnienia — powiedział przedstawiciel IPN w rozmowie z Onetem. I dodał: -Robimy, co możemy, by dostarczyć biegłym próbki jego pisma, aby mieli materiał porównawczy.

Tymczasem prof. Sławomir Cenckiewicz-  p.o. dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego oraz członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, opublikował na Facebooku następujący wpis:

„Przepraszam, że przy niedzieli znów o Wałęsie, ale nie mogę słuchać tych „specjalistów” od Wałęsy, którzy bredzą o tym (także w niedzielę), że z dekady lat 70. nie zachowały się żadne oryginały (poza donosami) pisma Wałęsy bo on nie pisaty i nie intelektualista!

Otóż ZACHOWAŁY się i są ogólnie dostępne!!! Były one opisywane a czasem i w formie fotokopii w książce „SB a Lech Wałęsa” i „Sprawa Lecha Wałęsy”. Wskazałem na nie także w przesłuchaniu przez prokuratora IPN! Jest to m. in.:

1) dokumentacja z 1972 dotycząca przyznania lokalu mieszkalnego na Stogach (znajduje się w arch. BOM w Gdańsku-Stogach),

2) akta pracownicze Wałęsy ze „Zrembu”, gdzie pracował od 1976 r. po zwolnieniu ze stoczni (arch. Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku – Dział Zlikwidowanych Jednostek Organizacyjnych),

3) dokumentacja prokuratorsko-śledcza w której za lata 1978-80 znajdują się pisemne odwołania Wałęsy (Archiwum IPN w Gdańsku).

Jest to na tyle obszerny materiał z epoki lat 70., kiedy Wałęsa był „Bolkiem” – zachowany powtarzam w ORYGINALE – że bez trudu grafolog wykorzysta go do badania autentyczności pisma Wałęsy zgromadzonego w teczkach „Bolka”.

Nie wiem natomiast po co prokuraturze pismo Wałęsy z okresu późniejszego… np. z lat 80. i 90. Tego jest z kolei tak dużo, że w zasadzie opisywanie źródeł byłoby nieprzyzwoite, wystarczy pooglądać np. akta władz NSZZ Solidarności w Archiwum KK NSZZ „Solidarność” i Archiwum Państwowym w Gdańsku.

Proszę więc czytać książki, szperać w archiwach, nie dawać się wprowadzać w błąd, a czasem i nie kłamać publicznie!

A teraz kilka próbek… Pokwitowanie przejęcia mieszkania od dyrekcji Stoczni przez Wałęsę w dniu 23 X 1972 r., życiorys własnoręczny Wałęsy z 23 III 1976 r. złożony w „Zrembie” wraz z kwestionariuszem, a także pismo do dyrekcji „Zrembu” z 25 IV 1980 r.”

Poniżej załączone dokumenty:

Źródło: facebook.com

Zobacz również: