Film „Obława”, zgłoszony w kategorii „Wydarzenie”, otrzymał Grand Prix Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Dokument autorstwa Beaty Hyży-Czołpińskiej, uznanej reżyserki pracującej na co dzień w Ośrodku Telewizji Polskiej w Białymstoku, został zrealizowany przez Telewizję Biełsat na zlecenie IPN.
Jego tematem jest rekonstrukcja zdarzeń związanych z Obławą Augustowską, największą zbrodnią popełnioną po II wojnie światowej na Polakach. Film jest także hołdem oddanym pamięci zamordowanych i wołaniem o rozwiązanie zagadki ich losów. Autorki nie było na uroczystej gali konkursu w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, ponieważ aktualnie kręci kolejny film za granicą. Nagrodę z rąk dr. Marka Lasoty, pełnomocnika Prezesa IPN ds. kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi, odebrała jej siostra Magdalena Hyży-Rydzewska. Dziękując w imieniu reżyserki, mówiła o trudnościach w realizacji filmu i towarzyszących temu wzruszeniach. Dr Marek Lasota, przekazując słowa Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, podziękował autorom reportaży za podejmowanie ważnych tematów i podkreślił, że bez środowisk dziennikarskich misja Instytutu nie mogłaby być realizowana w tak szerokim zakresie i nie mogłaby dotrzeć do całego społeczeństwa.
Nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego (8 tys. zł), przyznawaną w kategorii „Losy”, otrzymał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za reportaż radiowy „Margita” o losach młodej słowackiej Żydówki Margity, uratowanej z getta w Końskowoli przez rodzinę Marii i Józefa Sadurskich. Wręczając nagrodę, przewodniczący Jury Jan Ruman podkreślił, że jurorzy mieli bardzo trudne zadanie, bo – jak stwierdził – „Niemal każdy reportaż wyciskał łzy z oczu”.
Nagrodę dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii „Historia regionalna” i 5 tys. zł Jury przyznało Kamilowi Hypkiemu z Radia Zachód za audycję „Ucieczka” o ucieczce dwóch pasjonatów lotnictwa, którzy w 1951 r. postanowili uprowadzić z Polski samolot sportowy.
Spośród 15 nominowanych filmów i audycji wyboru zwycięskich reportaży dokonało Jury pod przewodnictwem Jana Rumana w składzie: red. Janina Jankowska, reż. Arkadiusz Gołębiewski, dr Dariusz Iwaneczko oraz dr Paweł Skubisz.
Poza trzema nagrodami Jury przyznało także wyróżnienie Prezesa IPN za specjalne wartości poznawcze, które otrzymała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za audycję „Zdrajca czy bohater?”, opowiadającą o losach Bronisława Klimczaka ps. „Sokół”, przedwojennego oficera kontrwywiadu wojskowego, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych i żołnierza AK, w 1950 r. skazanego na śmierć za szpiegostwo na rzecz Francji.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia specjalne: Katarzynie Michalak z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Światło na stepie”, opowiadający o syberyjskiej tułaczce 90-letniej dziś Henryki Paśnik i spełnieniu przez jej wnuka obietnicy danej przed laty. Fundatorem tej nagrody jest Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr hab. Dariusz Magier.
Drugie wyróżnienie specjalne przypadło Sławomirowi Mazurowi z Ośrodka Telewizji Polskiej w Kielcach, autorowi filmu dokumentalnego pt. „Ostatni Żołnierze Ponurego” o Szczepanie Mrozie, regionaliście nazywanym ostatnim partyzantem „Ponurego” i Janie Piwniku, genialnym dowódcy partyzanckim, zatroskanym o swoich żołnierzy. Fundatorem Nagrody jest Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie
Dwie nagrody pozaregulaminowe, ufundowane przez Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku, otrzymały najmłodsze uczestniczki konkursu: Joanna Górna i Katarzyna Kijas z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu, które zrealizowały film dokumentalny pt. „Cud 24 godzin” o tym, jak w 1972 r. parafianie z miejscowości Cisiec, wbrew zakazom komunistycznych władz, w ciągu jednej nocy zbudowali kaplicę.
W uroczystej gali, która odbyła się w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, uczestniczyli przedstawiciele środowisk dziennikarskich z całego kraju, członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, Konsul Generalny RP w Grodnie dr Jarosław Książek, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, poseł Dariusz Piontkowski, samorządowcy i nauczyciele.
I edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku odbyła się w 2013 r. w białostockim oddziale IPN. Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej.
W tym roku zgłoszono do konkursu 36 reportaży radiowych i telewizyjnych z całego kraju.
Nagrodzony film Beaty Hyży-Czołpińskiej można obejrzeć w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=VNSHb9llP4s
IPN

Zobacz również: