Jak poinformowała agencja Interfax, Rosja rozmieściła w obwodzie kaliningradzkim dywizjon rakietowy „Bastion”. Według ekspertów, uzbrojenie, którym dysponuje nowa jednostka obrony przybrzeżnej, pozwala na kontrolowanie celów w Polsce i cieśnin duńskich, łączących Morze Północne z Bałtykiem.

Wcześniej agencja Ria Novosti podała, że jednostki obrony powietrzno-kosmicznej Kaliningradu zostaną wzmocnione kompleksami rakietowymi S-400 i Iskander. Według agencji Interfax, dywizjon systemu „Bastion” wyposażony jest w rakiety „Onyks”. Kompleksy tego typu pozwalają na kontrolowanie co najmniej 600 kilometrów linii brzegowej. Po raz pierwszy w warunkach bojowych zostały użyte kilka dni temu w operacji syryjskiej przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego.
Eksperci twierdzą, że tym samym Moskwa potwierdziła, iż wojnę w Syrii traktuje jako poligon doświadczalny dla nowych typów uzbrojenia. Sama rakieta „Onyks” to pocisk ponaddźwiękowy, głównie przeznaczony do atakowania okrętów. Może być wystrzeliwany z wyrzutni lądowych, okrętów nawodnych i podwodnych oraz samolotów. Charakteryzuje się dużą prędkością, odpornością na ostrzał i zakłócenia elektromagnetyczne.

IAR

Zobacz również: