Brexit spowodował wzrost akceptacji dla Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii i całej Europie. Największymi euroentuzjastami są jednak Polacy i Niemcy – wynika z sondażu fundacji Bertelsmanna.

Po decyzji o opuszczeniu Wspólnoty nieoczekiwanie wzrosła akceptacja Brytyjczyków dla Unii Europejskiej. Za pozostaniem w Unii byłoby dziś 56 procent ankietowanych Wyspiarzy – w marcu było ich 49 procent. Generalnie pozytywnie o członkowstwie w UE wypowiada się obecnie 62 proc. Europejczyków. To o 5 proc. więcej niż w marcu 2016.

Najwięksi euroentuzjaści

Na czele rankingu euroentuzjastów („eupinions”) znalazła się Polska. Pozytywnie członkostwo w UE ocenia 77 proc. ankietowanych – to o 9 proc. więcej niż w marcu 2016. Na drugim miejscu są Niemcy. W ewentualnym referendum za pozostaniem w UE opowiedziałoby się dziś 69 proc. ankietowanych (w marcu 61 proc.).

Wśród sześciu największych państw unii najbardziej eurosceptyczni są Włosi i Francuzi. Za pozostaniem w UE  w ewentualnym referendum opowiedziałoby się 51 proc. Włochów (w marcu: 50 proc.)  oraz 53 proc. Francuzów (wzrost o 4 procent).

– Grożący Brexit wydaje się najlepszą reklamą dla UE – skomentował Aart de Geus, prezes zarządu fundacji Bertelsmanna. – Niestety wielu Brytyjczyków dopiero teraz zaczyna doceniać korzyści płynące ze zjednoczenia Europy – dodał szef fundacji.

źródło: Deutsche Welle

Zobacz również: