Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to miejsce, w którym czas zwolnił swój bieg. Jego niezapomniany klimat tworzą wieś sprzed ponad wieku, wystawy prezentujące obyczajowość ludową, a także otaczająca je przyroda: ogródki warzywne, sady, las, park i pola uprawne. Od lat skansen stanowi inspirację dla artystów w każdym wieku. Już po raz piąty Muzeum zaprosiło dzieci i młodzież szkolną do udziału w konkursie plastycznym „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. W uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 18 listopada, udział wzięli laureaci wraz z opiekunami i rodzinami.

Rywalizacja miała na celu uwrażliwienie młodych twórców na piękno przyrody, jej ważną  rolę w wiernym odtworzeniu krajobrazu dawnej mazowieckiej wsi oraz potrzebę zachowania i ochrony. Uczestnicy mieli za zadanie odwzorować jesienny pejzaż mazowieckiej wsi prezentowanej w sierpeckim skansenie w jednej z czterech technik plastycznych: rysunku, malowance, kolażu lub wyklejance. Do konkursu zgłoszonych zostało 809 prac wykonanych przez młodych artystów w wieku 10–16 lat z 94 szkół i ośrodków kultury z całego niemal Mazowsza. 721 prac spełniło warunki regulaminu konkursu, natomiast 88 zostało wyłączonych z postępowania konkursowego. Powodem były: niezgodny wiek autora,  niewłaściwy format, brak zgodności z tematem konkursu a także nadesłanie prac po wyznaczonym terminie. Jury oceniające dzieła było pod wielkim wrażeniem ich estetycznych i technicznych walorów oraz dojrzałości plastyków. Komisja konkursowa wybrała 36 prac, które zostały nagrodzone w 4 kategoriach technicznych i 3 wiekowych (10–11 lat, 12–13 lat i 14–16 lat). Laureaci wraz z opiekunami zaproszeni zostali na uroczyste spotkanie w Muzeum, podczas którego ogłoszono wyniki i wręczono cenne nagrody: sprzęt fotograficzny i turystyczny a także akcesoria komputerowe. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pokonkursowa. Po części oficjalnej zwycięzcy mieli okazję przejechać się wozami po terenie skansenu i zwiedzić wraz z przewodnikami wystawy prezentujące obrzędy i zajęcia związane z okresem jesiennym. Konkurs był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 9600zł. Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie: mwmskansen.pl.

Dla uczestników konkursu rywalizacja była nie tylko przygodą, ale również cennym spotkaniem z kulturą ludową Mazowsza oraz ważną lekcją ekologii. Wszystkim wygranym gratulujemy. Jednocześnie zachęcamy do udziału w kolejnej rywalizacji. Do 28 listopada nadsyłać można szopki betlejemskie wykonane własnoręcznie z surowców naturalnych i wtórnych. A jest o co walczyć. Na laureatów czekają wysokiej klasy sprzęt elektroniczny i turystyczny. Więcej informacji znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na facebookowym profilu muzeum.

Jarosław Asztemborski

Zobacz również: