Prawo i Sprawiedliwość prowadzi politykę dla ludzi, a nie tylko dla wybranych elit. Rząd i Sejm pracują dla wyborców, a nie dla siebie. Realizujemy program wyborczy i spełniamy obietnice. Przez rok zrobiliśmy dla Polaków więcej niż nasi poprzednicy przez osiem lat – powiedział minister Maciej Małecki podczas konferencji, na której podsumował rok rządu Beaty Szydło. W konferencji, która odbyła się 21 listopada w biurze poselskim w Sochaczewie uczestniczył też Sylwester Kaczmarek przewodniczący Rady Miasta.
Maciej Małecki przypomniał, że ambitne programy społeczne i gospodarcze są prowadzone dzięki skutecznemu rządzeniu, m.in. przez uszczelnienie systemu podatkowego, które przyniosło o 11,5 mld zł więcej wpływów do budżetu od stycznia do sierpnia br., a bezrobocie jest najniższe od 25 lat i wyniosło 8,2% w październiku.
Poseł Małecki za szczególnie istotne uznał projekty społeczne, gospodarcze i bezpieczeństwo Polaków. Program Rodzina 500+ czyli pierwsze rzeczywiste wsparcie dla polskich rodzin. Z programu rodzinnego skorzystało 3,8 mln dzieci, do których trafiło11,3 mld zł. O 14% wzrosła liczba wyjazdów wakacyjnych. Obniżony został wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Podniesiona została płaca minimalna do 2 tys. zł i minimalna stawka godzinowa 12 zł (od stycznia 13 zł). Wprowadzone zostały darmowe leki dla seniorów po 75 roku życia:4 mln opakowań. Od marca 2017r. podniesione zostaną najniższe renty i emerytury.
Inne realizowane obietnice Prawa i Sprawiedliwości to6-latki bez obowiązku szkolnego, zakaz odbierania dzieci ze względu na biedę, Dobra Szkoła – reforma systemu edukacji, program wsparcia kobiet w ciąży i ich rodzin „Za Życiem”, Program Mieszkanie +, sportowy program Klub.
Stawiamy na rozwój polskich firm. Doceniamy polskie przedsiębiorstwa i tworzymy narzędzia, do wspierania ich. To są nasze dobra narodowe, musimy ich strzec jak źrenicy oka. Stawiamy na rozwój zamiast likwidowania. Uważamy, że kapitał ma swoją narodowość. Tak jest we Francji, w Niemczech, USA. Musimy promować swoje firmy jak oni promują swoje. Dlatego zatrzymaliśmy bezmyślną prywatyzację. Powstrzymaliśmy wyprzedaż spółek i opróżnianie portfela skarbu państwa. Trzeba inwestować i zarabiać zamiast się pozbywać majątku z naszego portfela – mówił Maciej Małecki.
Wśród osiągnięć z pierwszego roku pracy rządu wymieniłodbudowę polskiego przemysłu, ratowanie kopalń i produkcji w polskich zakładach np. Autosan, Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, Cegielski. Zaopatrzenie armii u polskich producentów np. zakup moździerzy samobieżnych w Hucie Stalowa Wola, podatek bankowy,15% CIT dla przedsiębiorców,zmniejszenie zarobków prezesów spółek.
Dodał, że rząd stworzył dobry klimat dla inwestycji, czego przykładem są miliardowe projekty koncernów Mercedes, Toyota, LG.
Przedstawił działania dla polskiego mniejszego biznesu:Zaproponowaliśmy pakiet 100 pierwszych ułatwień dla polskich przedsiębiorców. Zmieniamy przepisy i fundamenty współpracy państwo – przedsiębiorcy. Przedstawiamy konkrety nie słowa. Struktury państwa i urzędy mają być otwarte dla biznesu. Państwo stale musi uczyć się jak pomagać przedsiębiorcom.
W ramach działań dla rolnictwa zrealizowane zostały m.in. wcześniejsze wypłaty zaliczek unijnych dopłat dla rolników 6,6 mld zł wypłaconych do 7.11.2016, ochrona polskiej ziemi przed wykupem, ubezpieczenia rolnicze, wspieranie rolników w ich działalności i promowanie polskiej zdrowej żywności – partnerstwo strategiczne z Chinami i innymi państwami Azji
Wśród działań dla bezpieczeństwa poseł Małecki wymienił skuteczną politykę migracyjną i ochronę granic, Program Modernizacji Służb Mundurowych – 1,4 mld zł, przywracanie posterunków Policji, walkę z nadużyciami komorników, skuteczną walkę z pedofilami, zwalczanie wyłudzeń VAT i mafii paliwowej, budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie, powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej, organizację Szczytu NATO 2016.
Myślimy o interesie publicznym, w kategoriach państwa. Nasza polityka zmierza do tego, żeby w portfelach Polaków przybywało. Pracujemy na konkret, który można włożyć do garnka. Prowadzimy politykę ogólnopolską, nie tylko warszawską. Patrzymy na potrzeby lokalne, a nie tylko dużych miast – podsumował Maciej Małecki.
AL

Zobacz również: