W miniony piątek (18 listopada) w sali koncertowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki odbył się nastrojowy recital „Pejzaże moje” Michała K. Zawadzkiego i Agaty Grześkiewicz. Niezwykle liryczną atmosferę zapewniła twórczość współczesnych poetów, będąca fundamentem recitalowego programu.

Piątkowe spotkanie zostało otwarte przez Marka Gralę – znanego płockiego poetę, 2opiekuna legendarnego już w naszym mieście literackiego Klubu Marabut. Po poruszającym wprowadzeniu upamiętniającym postaci, które w przeszłości tworzyły lokalną kulturę Płocka oraz przybliżeniu sylwetek Michała Zawadzkiego i Agaty Grześkiewicz, salę wypełniła muzyka.

Tytułowe pejzaże, czyli muzyka autorstwa pianisty Michała Kamila Zawadzkiego do tekstów współczesnych, polskich, żyjących poetów (z wyjątkiem utworu Janusza Kofty), wyśpiewanych przez olsztyniankę, Agatę Grześkiewicz, towarzyszyły całemu muzycznemu spotkaniu. Artyści, zapowiadając każdy utwór (pejzaż), przybliżali genezę jego powstania, dzieląc się z publicznością licznymi anegdotami. Kompozytor otwarcie przyznawał się do czerpania inspiracji ze swoich mistrzów, tj. Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, czy Grzegorz Turnau. Wypełniona sala wysłuchała piosenek z tekstami takich twórców, jakKarolina Słyk, Maciej Woźniak, Marek Grala (Płock), Łukasz Majewski, Jerzy Fryckowski (Kaszuby), Bożena Ptak (Gdańsk), Agnieszka Grochowicz (Kraków)czy Tomasz Rokosz (Lublin).Piosenki powstały na przestrzeni lat 2008–2014.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na kolejne zbliżające się koncerty. „Koncert na dobry początek” Kapeli Płockiej odbędzie się już w najbliższy piątek (25 listopada) o godzinie 18 w sali koncertowej POKiS (wstęp za okazaniem bezpłatnych zaproszeń, dostępnych w Bileterii POKiS). Dzień później, 26 listopada o godzinie 19, w tym samym miejscu odbędzie się koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa (bilety w cenie 20 zł są jeszcze dostępne w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl).

Zobacz również: