Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, w którym zginął rowerzysta przygnieciony przez ciągnik siodłowy. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierujący jednośladem wymusił pierwszeństwo.

Piotrkowscy policjanci pod nadzorem prokuratury rejonowej wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 19 listopada 2016 roku około godziny 21.00 na drodze krajowej 91 przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą z Jarost do miejscowości Kafar. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący rowerem, jadąc drogą podporządkowaną, nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał bezpośrednio przed ciągnik siodłowy z cysterną, który poruszał się droga krajową 91 w kierunku Łodzi. 26-letni kierowca ciężarówki próbując ominąć niechronionego uczestnika ruchu drogowego, wykonał gwałtowny manewr skrętu, na skutek czego kierowany przez niego zestaw pojazdów przewrócił się do rowu przygniatając rowerzystę. W wyniku zdarzenia 35-letni mieszkaniec powiatu piotrkowskiego kierujący jednośladem poniósł śmierć na miejscu. Kierowca cysterny był trzeźwy. Na miejscu zdarzenia czynności trwały do wczesnych godzin rannych następnego dnia. Droga w tym miejscu była całkowicie zablokowana.  Policjanci zorganizowali objazdy.

Rowerzyści, tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego, muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Należy również pamiętać, że rower – jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w:

– światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
– światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu,
– co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem bardzo często są  tragiczne.

źródło: lodzka.policja.gov.pl

Zobacz również: