Liberalny rząd Kanady zapowiedział, że uchyli fragment kodeksu karnego, który skutecznie wprowadza zakaz stosunków analnych dla 16- i 17-latków. Stało się to bowiem postrzegane jako naruszające prawa gejów i innych mniejszości seksualnych.
Zmiany ogłosiła we wtorek rano minister sprawiedliwości- Jody Wilson-Raybould, która powiedziała, że nadszedł czas, aby zlikwidować „dyskryminujące” prawo.
Ta część kodeksu karnego jest dyskryminująca i społeczność LGBTQ2 słusznie wezwała do jej uchylenia- powiedziała Wilson-Raybould dla CBC News. I dodała: –Nasze społeczeństwo ewoluowało w ciągu ostatnich kilku dekad, a nasz wymiar sprawiedliwości musi się rozwijać.  Ta zmiana zapewni, że system będzie w stanie utrzymać tempo zmian społecznych i pomoże spełniać oczekiwania Kanadyjczyków.
Zgodnie z obowiązującym prawem, art. 159 kanadyjskiego kodeksu karnego brzmi: „każda osoba, która angażuje się w akt seksu analnego jest winna przestępstwa z oskarżenia publicznego i podlega karze pozbawienia wolności na okres nieprzekraczający 10 lat. Wyjątek stanowią stosunki między mężem i żoną oraz pomiędzy dwoma dowolnymi osobami w wieku powyżej 18 lat.” W Kanadzie wiekiem uprawniającym do współżycia jest 16 lat.  W związku z powyższym ustawa została uznana za dyskryminującą 16- i 17-letnich homoseksualistów, dlatego należy zmienić obowiązujące prawo.
Wniosek o uchylenie zakazu seksu analnego nie przez wszystkich jest jednak traktowany z aprobatą. Gwen Landolt, która stoi na czele kanadyjskiej grupy prorodzinnej Prawdziwe Kobiety, powiedziała, że seks analny w tak młodym wieku niesie za sobą przeróżne niebezpieczeństwa i powinno to znaleźć odzwierciedlenie w prawodawstwie. –Jeśli chcemy chronić nastolatki, nie powinniśmy mieć tego zakazu gdzieś i powinniśmy traktować go poważnie!- powiedziała Landolt dla portalu National Post.
mb
źródło: rt.com

Zobacz również: