34-letniego Grzegorza H., lidera grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od przedsiębiorców w Szwecji i w Polsce, zatrzymali tzw. „łowcy cieni” przy współpracy z Europolem i wydziałem do zwalczania cyberprzestępczości CBŚP. Mężczyzna był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, za liczne oszustwa, których dopuścił się w obu krajach. Łupem grupy padło 120 mln zł (250 mln szwedzkich koron).
Jednocześnie w Szwecji miały miejsce zatrzymania innych członków tej międzynarodowej grupy.
Policjanci CBŚP po wielomiesięcznym rozpracowaniu prowadzonym przez Wydział do Zwalczania Cyberprzestępczości CBŚP, policję szwedzką i Europol ustalili, że poszukiwany ENA przez szwedzki wymiar sprawiedliwości Grzegorz H. ukrywa się w jednym z mieszkań budynku w Poznaniu. Rano „łowcy cieni” wraz z kolegami z Poznania weszli więc do mieszkania i zatrzymali mężczyznę, który nie stawiał oporu.
Grzegorz H. jest liderem zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Polsce i Szwecji, która trudni się oszustwami m.in. przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania. Rozbicie grupy przestępczej było wynikiem wielomiesięcznego śledztwa i działań operacyjnych policji szwedzkiej i polskiej. Jak ustalili do tej pory śledczy, w wyniku działalności grupy wyłudzono ponad 250 milionów koron szwedzkich (120 milionów złotych).
Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania od 2015 r. Pozyskane pieniądze z działalności przestępczej pozwalały mu na niekonwencjonalne metody ukrywania się i unikania odpowiedzialności karnej.
Obecnie Grzegorz H. czeka na procedurę ekstradycyjną do Szwecji.
(CBŚP / mw)

 

Zobacz również: