11 listopada w powiecie grodziskim odbywały się uroczystości upamiętniające 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz nabożeństw, składania wiązanek pod pomnikami, przemówień i koncertów było wiele innych atrakcji.
W Grodzisku uroczystości rozpoczęły się już od rana, gdy sprzed Centrum Kultury wystartował rajd motocyklowy pod hasłem „Drogi do wolności”. Na basenie Wodnik 2000 odbywały się zawody pływackie w 11 konkurencjach różnych kategorii wiekowych.
Tuż przed południem przed pomnikiem Józefa Chełmońskiego zebrały się poczty sztandarowe, które wraz z gośćmi i przedstawicielami gminy i powiatu przemaszerowali na mszę do kościoła św. Anny.
Oficjalne uroczystości odbyły się na deptaku przed Pomnikiem Wolności i były połączone z z inauguracją ścieżki edukacyjnej „Szlakiem Miejsc Pamięci”.
Odbył się też pokaz filmu Pawła Chochlewa „Walka i konspiracja”, a zaraz po tym w poczekalni dworca PKP – gra miejska „Grodzisk niepodległy”. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
W sąsiednim Milanówku uroczystości odbyły się po południu. Milanowskie Centrum Kultury oraz Hufiec ZHP zaplanowały grę miejską „Niepodległy Milanówek”, w której uczestnicy wyruszyli sprzed budynku poczty, aby odwiedzić zabytkowe wille w mieście, niejednokrotnie związane z konspiracją. Odbyła się również msza w kościele św. Jadwigi Śląskiej, a po jej zakończeniu patriotyczne obchody przy Pomniku Bohaterów.
Podobnie jak w Grodzisku było wspólne śpiewanie przy ognisku, ciepły posiłek oraz wręczenie nagród dla najlepszych w grze miejskiej.
Podkowa Leśna obchodziła Święto Niepodległości przez dwa dni. W Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku odbyło się spotkanie z poetą Stanisławem Rogalą, który opowiadał o swojej książce „Wschodni wiatr”. Był także wernisaż wystawy fotograficznej „Kresy – walka o niepodległość i kulturę” oraz pieśni legionowe. Kolejnego dnia w Pałacyku Kasyno zagrano koncert „Polskie klimaty” w wykonaniu Tamary Granat, Adriana Kredy i Józefa Kolinka. Muzycy zaprezentowali utwory Elsnera, Chopina i Paderewskiego. Po koncercie nastąpiło spotkanie z Krzysztofem Jaraczewskim – dyrektorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz architektami: Radosławem Kacprzakiem, Michałem Lahem i Janem Sukiennikiem.
am
fot.grodzisk.pl

Zobacz również: