Wydana przez Gminny Ośrodek Kultury książka „Jur” Piotra Dzięciołowskiego to opowieść Haliny Podgórskiej, łączniczki AK, o jej służbie i codziennym życiu w Brwinowie.
Spotkanie autorskie zorganizowane 13 listopada w dworku Zagroda przez Gminny Ośrodek Kultury było okazją do poznania bohaterki książki. Halina Podgórska, z domu Moczydłowska, wychowywała się w rodzinie nauczycielskiej w Brwinowie. W czasie II wojny pełniła służbę w Armii Krajowej jako łączniczka. Tytuł „Jur” pochodzi od jej konspiracyjnego pseudonimu.
– Wojenny czas najchętniej wymazałabym z pamięci, ale nie potrafię – mówiła podczas spotkania autorskiego Halina Podgórska, której przed oczami stają dziś nie tylko sceny konspiracyjnych i towarzyskich spotkań z czasów jej młodości, ale też wspomnienia niemieckiego terroru, okupacyjnego głodu i niedostatku. Tę opowieść spisał Piotr Dzięciołowski, pochodzący ze znanej warszawskiej rodziny dziennikarskiej, autor książek i fotoreporter.
Opowieść o codziennym życiu w czasach okupacji czyta się jednym tchem. Każdy rozdział to osobna historia: m.in. o tęsknocie za normalnym życiem, zachowaniu niemieckich żołnierzy w czasie wojny, fali uchodźców po Powstaniu Warszawskim. Lektura książki przenosi czytelnika do dawnego Brwinowa, widzianego oczyma młodej, 17-letniej dziewczyny. Z myślą o młodych odbiorcach zamieszczono wiele przypisów, które objaśniają słowa i terminy nieznane współczesnemu pokoleniu, np. reglamentacja, granatowa policja i in. Zamieszczone fotografie ułatwiają odnalezienie opisywanych miejsc w dzisiejszym Brwinowie.
Wydanie „Jura” jest efektem współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie oraz brwinowskiego koła Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Książkę można nabyć w cenie 15 zł w OKeju, przy ul. Wilsona 2 w Brwinowie.
MM
Fot. Andrzej Gontarczyk OKej

Zobacz również: