W 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości mieszkańcy gminy Błonie świętowali radośnie mimo bardzo niesprzyjającej pogody. Zimno i prószący śnieg nie zniechęciły na szczęście błoniaków, którzy licznie wzięli udział w uroczystościach.

Najpierw na Mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy modlono się w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, orkiestry, delegacji, żołnierzy i wszystkich uczestników przed ratusz. Tu Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Błoniu odegrała hymn państwowy po czym w bardzo krótkim przemówieniu burmistrz Zenon Reszka mówił o Święcie Odzyskania Niepodległości – jednym z niewielu naszych radosnych świąt narodowych.

Był apel pamięci i salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia oraz składanie kwiatów pod Pomnikiem Hymnu Narodowego. A na zakończenie defilada uczestników i wozów strażackich czyli wspaniała atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych uczestników uroczystości. Ostatnie wozy strażackie zjeżdżały w defiladowym szyku z rynku już w gęsto padającym śniegu. Przy takiej pogodzie gorąca wojskowa grochówka (która stała się jedną z błońskich tradycji niepodległościowych) smakowała wyśmienicie.

Po południu zaś strawę duchową zapewnili artyści scen warszawskich, którzy w Centrum Kultury w Błoniu wykonali koncert pieśni patriotycznych „I przyszła wolność…” zorganizowany dzięki współpracy i uprzejmości Dowódcy 2 Pułku Saperów z Kazunia.

BP UM w Błoniu

Zobacz również: