Prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżał przed Sądem Okręgowym w Warszawie 10 osób, w tym 8 o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, tzw. grupie szkatułowej.

Pozostałe zarzuty dotyczyły wymuszeń rozbójniczych, handlu narkotykami, pobić, czerpania korzyści z cudzego nierządu oraz posiadania broni w latach 2004 – 2009.

W czasie trwającego od 2011 r. procesu sądowego dwóch oskarżonych zdecydowało się na współpracę z organami ścigania i złożyło wyjaśnienia.

27 marca 2014 r. sąd I instancji wydał wyrok skazujący w tej sprawie, a 8 listopada 2016 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy ten wyrok.

Na podstawie tego wyroku Marcin K. ps. Belmondziak, uważany za numer 2 w grupie  „szkatułowej”,  został skazany na karę 13 lat pozbawienia wolności.

Uprawomocniły się również wyroki skazujące wobec 4. innych skazanych i tak Marcinowi Z. ps. „Misiek” została wymierzona karę łączną 15 lat pozbawienia wolności, Pawłowi Z. ps. Niedźwiedź  – 8 lat pozbawienia wolności, Krystianowi G. – 7 lat pozbawienia wolności i Arturowi Ł. – 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zobacz również: