Choć główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Sochaczewie rozpoczęły się po godzinie 15.00, to jednak świąteczna atmosfera trwała cały dzień. Poza uroczystościami na Placu Kościuszki odbyły się imprezy sportowe i kulturalne. Cały dzień po mieście przemieszczał się też patrol konny z kotylionami i flagą narodową.

15027651_1111557038913948_771614580487798292_n

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą od godziny 10.00 do południa trwała II Sochaczewska Gra Miejska „Niepodległość”. Polegała ona na odnajdowaniu oznakowanych miejsc na terenie miasta, kojarzonych z chlubną przeszłością grodu. W tym roku, pomimo bardzo niesprzyjającej aury, zainteresowanych zabawą było sporo. Nieco mniej chętnych przybyło na wykład historyczny „Jak w Sochaczewie odzyskano niepodległość – Sochaczew 1914-1918-2016”. Po odczycie była możliwość zwiedzenia wystawy „Nad Bzurą bez zmian – opowieść o wojnie w okopach 1914-1915”. Muzeum w piątek, 11 listopada było czynne dla zwiedzających bezpłatnie.

Przez cały dzień w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na pływalni Orka odbywały się ogólnopolskie zawody pływackie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Piszemy o nich szerzej na stronach sportowych. W kilku cukierniach miasta można było spróbować świątecznych łakoci, niektóre były nawet w narodowych barwach.

Most dla obrońcy miasta

Po złożeniu kwiatów na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego oraz mjr Feliksa Kozubowskiego przez delegacje miasta, powiatu sochaczewskiego oraz Garnizonu Sochaczew, odbyły się o godzinie 15.30 uroczystości na moście na Bzurze. Odsłonięta została tam tablica upamiętniająca postać majora Kozubowskiego, który zginął, broniąc miasta. Od 11 listopada 2016 roku most na Bzurze nosi jego imię. O bohaterskim obrońcy Sochaczewa wspomina też tablica przypominająca walki nad Bzurą w kampanii wrześniowej, a usytuowana w pobliżu mostu.

a1

W uroczystości nadania imienia mjr Kozubowskiego przeprawie przez rzekę, brała udział również jego najbliższa rodzina, która uroczyście zdjęła wstęgę. Obecne były władze lokalne, a także Maciej Małecki – wiceminister i poseł na sejm.

Przypomniano też sylwetkę bohaterskiego obrońcy Sochaczewa. Uroczystości tej towarzyszyła kompania honorowa Wojska Polskiego oraz grupy rekonstrukcyjne ubrane w historyczne mundury z czasów II Wojny Światowej.

W hołdzie bohaterom

Główne uroczystości na Placu Kościuszki rozpoczęły się od wkroczenia pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz oddziałów rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach. Po czym poczet sztandarowy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie wciągnął przy dźwiękach hymnu państwowego na maszt flagę polską. Strażacy jako ci, którzy mieli swój udział w wyzwalaniu Sochaczewa w 1918 roku, wystawiają co roku poczet flagowy w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

a2

Następnie wystąpił Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, i przypomniał ideę Narodowego Święta Niepodległości oraz bohaterów wydarzeń sprzed prawie stu lat.

Potem w hołdzie bohaterom walk o wolność odczytano apel pamięci. Świętowanie 11 listopada na Placu Kościuszki zakończyła trzykrotna salwa honorowa ku czci bohaterów walczących o niepodległość, oraz uroczysta defilada wojskowa.

Następnie oddziały wojskowe i delegacje samorządowe udały się pod odrestaurowaną figurę Chrystusa przy kościele w parafii św. Wawrzyńca. Złożone zostały tam wieńce i kwiaty od społeczności Sochaczewa w podziękowaniu za uzyskaną wolność po ponad 120 latach niewoli porozbiorowej.

15056407_1111556822247303_1722297043622396430_n

Na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zapraszali Jolanta Gonta, starosta powiatu sochaczewskiego, Piotr Osiecki, burmistrz miasta, oraz płk dypl. Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Bogumiła Nowak

Fot. Paweł Krasucki

 

Zobacz również: