Nawet po upływie kilkudziesięciu lat policjanci powracają do niewyjaśnionych spraw. Przy pomocy ekspertów z Zakładu Kryminalistyki np. na podstawie czaszki starają się odtworzyć metodą graficzną, portrety odnalezionych w minionych latach zwłok o nieustalonej dotychczas tożsamość. Tak też jest w przypadku zwłok dwóch mężczyzn ujawnionych jeszcze w latach 70- tych w miejscowości Łęka. Ktokolwiek rozpoznaje osoby z odtworzonych wizerunków proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką policji.

Pierwszy z portretów  sporządzony  przez ekspertów z Zakładu Kryminalistyki dotyczy zwłok ujawnionych  26.08.1971r. w odległości 1,5 km od miejscowości  Łęka. Na kępie porośniętej wikliną, około 300 m od Wisły znaleziono szczątki zwłok  oraz nieliczne kawałki garderoby. Przyjęto, że są to kości topielca, który utonął kilku lat przed ujawnienien zwłok.

Rysopis: Wiek ok. 30-40 lat, wzrost ok. 170cm., ubytki uzębienia, włosy ciemny blond, proste lub lekko falowane,

Ubiór: pasek skórzany z metalową klamrą, w okolicy pasa znaleziono urządzenie wykonane z metalu o dwu rozgałęzieniach w kształcie kabłąka, na którego końcach widoczne są poduszeczki wypchane włosiem – według lekarza jest to urządzenie dawniej stosowane przy dwustronnej przepuklinie, szczątki garderoby koloru zielonego podobne do wojskowego płaszcza, resztki swetra koloru ciemnego, skarpetka koloru ciemnego.

Zakład Kryminalistyki na podstawie czaszki odtworzył metodą graficzną przypuszczalny wygląd zwłok nieustalonego dotychczas mężczyzny.

 

 

 

Drugie ze zwłok ujawnione zostały także w miejscowości Łęka nad Wisłą w dniu 11.08.1975r. Będący wówczas na miejscu zdarzenia lekarz określił, że są to zwłoki mężczyzny, który utonął około miesiąc wcześniej od daty ich odnalezienia.

Rysopis: Wiek ok. 30-40 lat, wzrost ok. 175cm, krępa budowa ciała, liczne ubytki uzębienia, włosy ciemny blond, znaczna łysina czołowa.

Ubiór: Ubrany w bluzę zapinaną na guziki i spodnie robocze kol. granatowego, pasek skórzany ciemno brązowy, koszula z krótkim rękawem kol. brązowego we wzory turecki kol. różowego i żółtego zapinana na białe guziki, spodenki (kąpielówki) kol. granatowego, skarpety niebieski z dwoma czarnymi paskami, półbuty kol. czarnego z tworzywa sztucznego, chusteczka materiałowa do nosa kol. popielatego, lusterko prostokątne, rozmoczone papierosy „Sport”.

Twarz po zrekonstruowaniu czaszki metodą Gierasimowa, brak jest mimiki, twarz może być pełniejsza lub szczuplejsza,  może mieć także inaczej ukształtowane włosy.

 

Ktokolwiek rozpoznaje osoby  z odtworzonych wizerunków  proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką policji.

źródło: lubelska.policja.gov.pl

Zobacz również: