Śląscy policjanci antykorupcyjni zebrali dowody, pozwalające na przedstawienie zarzutów byłym i obecnym prezesom spółdzielni mieszkaniowych oraz kierownikowi działu zamówień jednej z nich. Zatrzymanym zarzucono skorzystanie z wycieczek zagranicznych za ponad 55 tys. zł w zamian za to, aby preferowali tylko wybrany rodzaj materiałów w prowadzonych remontach. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych warte przeszło 82 tys. zł.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją katowickiej komendy wojewódzkiej, prowadząc śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, zatrzymali dwóch byłych i dwóch obecnie urzędujących prezesów oraz kierownika działu zamówień śląskich spółdzielni mieszkaniowych. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie zatrzymanym 14 zarzutów korupcyjnych zagrożonych karą do 8 lat więzienia. Podejrzanym zarzucono przyjęcie korzyści osobistych i majątkowych w zamian za preferowanie systemu chemii budowlanej określonej firmy podczas prac termomodernizacyjnych prowadzonych przez spółdzielnie.

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 5 do 15 tys. zł. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli również mienie podejrzanych warte przeszło 82 tys. zł.

(KWP w Katowicach / ms)

Zobacz również: