Budowa pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu zbliża się do końca. Ostatni etap prac, który będzie polegał na przygotowaniu terenu oraz złożeniu elementów pomnika w całość wykona konsorcjum: Nobile Polska Sp. z o.o. (lider) i Revibau Sp. z o.o.
Rzeźba, zaprojektowana przez zwycięzcę konkursu architektonicznego – spółkę cywilną „Morfes” – stanie po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego. Pomnik będzie miał czystą, geometryczną i klarowną formę – sześcianu z granitu i betonu, przełamanego ekspresyjną rzeźbą rotmistrza w mundurze i rogatywce.
Granit, z którego zostanie wykonana bryła pominka został już pocięty, a rzeźbiarz przygotował odlew figury w brązie. Zadaniem konsorcjum, które w czwartek, 3 listopada br. weszło na plac budowy będzie wykonanie niezbędnych prac budowlanych oraz instalacyjnych i złożenie wszystkich elementów pomnika w jedną całość. Prace zakończą się do końca br.
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego Witold Pilecki, wziął udział w wojnie z bolszewikami i w kampanii wrześniowej. Był współzałożycielem konspiracyjnej organizacji wojskowej Tajna Armia Polska. Z własnej inicjatywy dostał się do KL Auschwitz i był autorem pierwszych na świecie raportów dokumentujących Holocaust. Po ucieczce z obozu zaangażował się w tworzenie organizacji „NIE” i wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Następnie walczył u boku gen. Władysława Andersa, a w 1945 r. wrócił do Polski by prowadzić działalność wywiadowczą. W 1947 roku został aresztowany, oskarżony o działalność szpiegowską i skazany na karę śmierci w procesie pokazowym. 25 maja został zamordowany w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. W 2013 został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika przez ministra obrony narodowej. Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawa (tytuł nadany pośmiertnie w 2009 r.).

um.warszawa.p

Zobacz również: