Z okazji obchodów Święta Niepodległości w Pruszkowie zagości wystawa Muzeum Historii Polski zatytułowana „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Jej prezentację m.in.: podczas powiatowych obchodów Święta Niepodległości, organizuje pruszkowskie Muzeum Dulag 121.

 Na uroczysty pokaz wystawy Muzeum Dulag 121 zaprasza 11 listopada o godz. 13:40 do sali widowiskowej MDK w Pałacu Sokoła (ul. Kościuszki 41). Podczas wernisażowego spotkania w temat wystawy wprowadzi prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.

W dniach 14 – 24 listopada wystawę można będzie oglądać w siedzibie Muzeum Dulag 121 na Żbikowie(ul. 3 Maja 8A, Pruszków) w godzinach pracy muzeum.

 O wystawie:Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918″ukazuje przede wszystkim wymiar społeczny I wojny światowej prezentując m.in.: jak wyglądała codzienność Polaków na ziemiach pod zaborami i jaka była sytuacja polskich żołnierzy podczas I wojny światowej. Jeden z twórców wystawy Michał Szukała– w wywiadzie udzielonym dla portalu Dzieje.pl – podkreślił, że w Wielkiej Wojnie zginęło więcej polskich żołnierzy niż w trakcie II wojny światowej. Ich losy, a także świadectwa zwykłych ludzi z tamtych czasów warto przypominać np.: poprzez wystawę, która ukazuje konflikt wojenny wieloaspektowo, posługuje się relacjami świadków i uczestników bitew oraz relacjami obrazującymi codzienne życie.

Na wystawie „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” znajdziemy:

  • unikatowe zdjęcia z czasów wojny, takie jak fotografia amerykańskiego plakatu nawołującego do pomocy ofiarom wojny w Polsce z 1917 r., prywatne zdjęcia Legionistów ukazujące ich codzienność zza linii frontu, czy unikatowe fotografie bratających się żołnierzy rosyjskich i niemieckich z 24 grudnia 1917 r.
  • wybrane fragmenty z pamiętników i dzienników osób biorących udział w walkach na frontach, a także cywilów, w tym polskich pisarzy i poetów in.: fragmenty wspomnień Marii Dąbrowskiej i Michała Kryspina Pawlikowskiego. Z tych świadectw wyłania się obraz wojny, która angażuje i dotyka wszystkich, bez względu na pochodzenie, stan majątkowy i poglądy polityczne.
  • zbiory muzealne dotyczące I wojny in.: kartki na żywność z okresu niemieckiej okupacji Warszawy z lat 1916-1918, pocztówki, grafiki czy plakaty propagandowe związane z losem Polaków i ich drogą do odzyskania niepodległości.

Pamięć o I wojnie światowej ulega zatarciu, a przecież Polacy walczyli w szeregach niemal wszystkich wojsk biorących w niej udział. Z ziem polskich do armii państw zaborczych wcielono w latach 1914-1918 ponad 3 miliony mężczyzn. W armii rosyjskiej służyło około 2 milionów Polaków; w austro-węgierskiej niemal 1,5 miliona; w niemieckiej 850 tysięcy.Zaledwie garstka z wielkiej rzeszy polskich żołnierzy służyła w legendarnych Legionach Polskich Piłsudskiego (30 tysięcy żołnierzy), Błękitnej Armii Józefa Hallera (17 tysięcy żołnierzy jesienią 1918 r.) i innych całkowicie polskich formacjach. Pozostali byli zmuszeni do wysłuchiwania rozkazów w obcych językach znienawidzonych zaborców. Szacuje się, że na różnych frontach I wojny światowej poległo 450 tys. żołnierzy polskich.

 

 

 

 

 

 

Zobacz również: