W latach 2014-2015 na całym świecie zostało zabitych w czasie wykonywania swojej pracy ponad 800 dziennikarzy. Najnowszy raport UNESCO wymienia też liczne porwania, aresztowania i tortury.

UNESCO opublikowała raport w związku z przypadającym na 2 listopada Międzynarodowym  Dniem Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni Wobec Dziennikarzy.

– Przeciętnie co pięć dni ginie dziennikarz podczas wykonywania swojej pracy – poinformował Wolfgang Schulz, członek zarządu niemieckiego oddziału UNESCO z siedzibą w Bonn. – Do tego dochodzą takie zbrodnie, jak porwania, bezprawne aresztowania, tortury, zastraszanie, nękanie i konfiskata materiałów dziennikarskich – dodaje Schulz.

Tylko 8 procent ogółem 827 zabójstw z ostatnich dziesięciu lat zostało wyjaśnionych. Nawet jeśli wiele krajów deklaruje dużą gotowość do karania takich przestępstw, sprawcy zabójstw dziennikarzy ciągle jeszcze nie ponoszą za to konsekwencji. – Bezkarność czyni sprawców pewnymi siebie, zagraża zasadom państwa prawa, zastrasza dziennikarzy i zmusza ich do stosowania autocenzury z obawy o własne życie.

dziennikarz

Większość ofiar w regionie arabskim

Wg raportu UNESCO w latach 2014-2015 zabitych zostało w czasie wykonywania pracy 213 dziennikarzy. 78 ofiar przebywało w regionie arabskim, który z powodu konfliktów w Syrii, Iraku, Jemenie i Libii był dla dziennikarzy najbardziej niebezpieczny ze wszystkich na świecie. W Ameryce Południowej i na Karaibach zostało zabitych 51 dziennikarzy, 34 w Azji i regionie Pacyfiku, 12 w Europie Środkowej i Wschodniej. Wzrosła też znacznie liczba zabitych dziennikarzy w Europie Zachodniej. Statystyka ta to pokłosie terroroystycznego zamachu na paryską redakcję tygodnika „Charlie Hebdo” w styczniu 2015 roku.

źródło: Deutsche Welle

Zobacz również: