Więcej pociągów, integracja kolei z komunikacją miejską, a także wzrost komfortu podróżowania i stworzenie wygodnego węzła przesiadkowego dla pasażerów – takie będą efekty przebudowy stacji Warszawa Zachodnia. Inwestycja to jeden z etapów prac na warszawskiej linii średnicowej, inwestycji wartej 1 mld zł.
 Stacja Warszawa Zachodnia przejdzie kompleksową zmianę. W ramach prac zaplanowano przebudowę siedmiu istniejących peronów. Będą one wygodniejsze i dostosowane  do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Podniesie się znacząco standard obsługi i estetyka, za sprawą nowych wiat, ławek, elementów małej architektury,  nie zabraknie też systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Prace przewidują również budowę dodatkowego peronu między ul. Tunelową a istniejącym peronem nr 7 oraz przebudowę przejścia dla pieszych pod torami stacji, które będzie skomunikowanie  z planowaną pod stacją linią tramwajową do Wilanowa. Przebudowa peronów i tunelu zapewni dostępność dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
Planowana przebudowa układu torowego zwiększy przepustowość, co pozwoli na jazdę większej liczby pociągów. Pasażer oprócz dotychczasowych możliwości skorzystania  z połączeń dalekobieżnych i podmiejskich będzie mógł szybko dojechać pociągami  do lotniska, z północy na południe Warszawy oraz z Piaseczna do Legionowa. W ramach inwestycji PLK przebudują sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym,  co wpłynie na sprawny i bezpieczny przejazd pociągów.

PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która pozwoli na określenie dokładnego zakresu prac na stacji i w jej otoczeniu. Realizacja robót budowlanych planowana jest w latach 2019 -2021.

Prace na warszawskiej linii średnicowej

Warszawa jest miastem, w którym ruch pociągów jest największy, a kolej pełni coraz ważniejsza rolę w ruchu aglomeracyjnym. W celu usprawnienia ruchu i zwiększenia przepustowości PLK przebudują Warszawki Węzeł Kolejowy. Oprócz prac na linii obwodowej, bardzo ważnym projektem jest modernizacja linii średnicowej. W ramach projektu „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia”, wartego 1 mld zł, oprócz przebudowy stacji Warszawa Zachodnia, prace obejmują również odbudowę stacji Warszawa Główna i przebudowę linii średnicowej na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia. Linia średnicowa notuje największy ruch w ciągu dnia. Przeprowadzone inwestycje zapewnią większą przepustowość i niezawodność na odpowiednim poziomie. Pasażerowie zyskają wygodniejsze przystanki
i więcej połączeń kolejowych.
Współpraca z władzami Warszawy
PLK przygotowują się do przebudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego. Zarządca infrastruktury podpisał list intencyjny z Urzędem m.st. Warszawy. Realizowane inwestycje kolejowe oraz inwestycje miejskie będą skoordynowane. Zgodnie z podpisanym dokumentem mają również zostać wprowadzone liczne rozwiązania, które ułatwią podróżowanie w czasie remontów. Kompleksowe podejście PLK do przebudowy Warszawy Zachodniej, przy współpracy z Miastem, to dążenie do stworzenia wygodnego węzła przesiadkowego, który ma posłużyć mieszkańcom i podróżnym na kilkadziesiąt najbliższych lat.
Stacja Warszawa Zachodnia w ciągu doby przyjmuje ponad 1030 pociągów pasażerskich – to najwięcej w kraju. Stacja obsługuje składy w kierunki linii średnicowej przez Warszawę Centralną, linie podmiejskie (przez Warszawę Śródmieście), WKD i linię w kierunku Warszawy Gdańskiej.
Sprawna kolej w aglomeracjach.
Usprawnienie ruchu aglomeracyjnego to jeden z podstawowych celów inwestycji PLK przewidzianych do 2023 r. Prace obejmują zarówno inwestycje w obrębie miast, jak i na liniach dojazdowych oraz montaż nowoczesnych urządzeń i systemów sterowania ruchem. Wszystkie działania poprawiają jakość transportu kolejowego i jego atrakcyjność  w obsłudze aglomeracji. Mieszkańcy zyskają lepsze przejazdy do i w obrębie miast. Nowa infrastruktura pozwoli na tworzenie realnej alternatywy dla samochodów i budowanie zintegrowanych centrów przesiadkowych.

 

 

Zobacz również: