Czarna Hańcza zwyciężyła w internetowym konkursie na Rzekę Roku 2016 Klubu Gaja. Ta piękna rzeka, której źródła wypływają w otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, oczarowała ogromną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią ponad 5000 głosów. Do konkursu została zgłoszona przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną.

– Dziękujemy organizatorom, Klubowi Gaja za możliwość wzięcia udziału w konkursie Rzeka Roku 2016, a wszystkim, którzy głosowali na Czarną Hańczę za wsparcie. Tak wysokie miejsce, to Wasza zasługa. Konkurs dał nam szansę na promocję atrakcji turystycznych województwa podlaskiego. Ważny jest też jego wpływ na lokalną społeczność i budowanie świadomości w jak cennym miejscu mieszkamy. Znalezienie się w gronie tak wyjątkowych miejsc, było dla nas dużym wyróżnieniem. Wszystkich zapraszamy nad Czarną Hańczę i do Podlaskiego. Do zobaczenia za rok w kolejnej edycji konkursu! – komentuje Sylwia Grudzińska, Dyrektor Biura Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Na drugim miejscu uplasowała się Wisła w Bydgoszczy, zdobywając 4896 głosów. Do konkursu została zgłoszona przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

2
– Udział w Konkursie Rzeka Roku 2016 był ważnym doświadczeniem dla naszego Stowarzyszenia i społeczności lokalnej. Pokazał siłę i możliwości oddolnej mobilizacji. Skupiliśmy się jeszcze bardziej wokół sprawy naszej Wisły, kiedy to ważą się losy rewitalizacji fordońskiego (bydgoskiego) nabrzeża. Udało nam się poruszyć ten temat w wielu środowiskach i na różnych forach. Dzięki temu Konkursowi Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu wzmocniło swój głos za powrotem miasta nad Wisłę – mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Trzecie miejsce zajęła rzeka Bzura, zdobywając 1165 głosów, do konkursu zgłoszona przez Stowarzyszenie Nad Bzurą.

3

– Czas konkursu na Rzekę Roku minął bardzo szybko i niezwykle emocjonująco. Nawet kilka razy dziennie sprawdzaliśmy wyniki i cieszymy się, że Nasza Rzeka znalazła się tak wysoko. Co by nie mówić Bzura jest na podium! Zapewne, jak wszyscy zgłaszający swoje propozycje, marzyliśmy o tym, by Bzura została Rzeką Roku… Dziś jesteśmy dumni, że Bzura ma tak wielu fanów i z mało znanej rzeki stała się prawdziwą Królewną Mazowsza. O rzece było głośno w lokalnym radiu, prasie, na forach społecznościowych, w szkołach i zapewne podczas letniego grillowania. Podczas spotkań, które organizowaliśmy coraz częściej było słychać, że to Nasza Rzeka. Dzięki konkursowi w naszym Stowarzyszeniu narodziły się nowe pomysły działań związanych z rzeką. Zauważyliśmy także tego lata większe zainteresowanie turystyczne i nieustanny ruch na przystani kajakowej w Plecewicach. To daje nam prawo mówić, że Bzurę znają już nie tylko mieszkańcy okolic ale i szersze grono ludzi kochających rzeki i kontakt z przyrodą. Gratulujemy pomysłodawcom plebiscytu, dziękujemy za piękne zdjęcia, poświęcony czas i niezapomniane pogawędki – dodaje Marcin Prengowski, Prezes Stowarzyszenia nad Bzurą.

W całym konkursie internauci oddali 14 066 ważnych głosów, na stronie odnotowano 81 061 odsłon. Przez cały czas trwania konkursu trwała zacięta rywalizacja o tytuł Rzeki Roku. 4. edycja konkursu za nami. Cieszymy się, że konkurs Rzeka Roku spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu w szczególności zwycięzcom – podsumowuje Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Wyniki Konkursu Rzeka Roku 2016:

1. Czarna Hańcza – 5004 głosy,
2. Wisła w Bydgoszczy – 4896 głosów,
3. Bzura – 1165 głosów,
4. Chróścinka – 778 głosów,
5. Odra – 725 głosów,
6. Sumina – 433 głosy,
7. Biała Przemsza – 398 głosów,
8. Słupia – 278 głosów,
9. Obra – 190 głosów,
10. Wiar – 143 głosy,
11. Wisła w Słubicach – 56 głosów.

Konkurs Rzeka Roku to ciekawy sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc nad rzekami, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania społecznego środowiskiem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym wokół nich. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005 – 2015 w ramach programu Zaadoptuj rzekę w 1492 miejscach w Polsce, opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk.

Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła.

Zobacz również: