Elewacja stanowi jeden z kluczowych elementów decydujących o wyglądzie budynku. To właśnie materiał, kolor, faktura i detale zdobiące ściany zewnętrzne nadają charakteru całości i wpływają na postrzeganie obiektu. Warto przy tym pamiętać, że elewacja pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim użytkowe.

Do wyboru, do koloru

Decyzja odnośnie sposobu wykończenia elewacji wcale nie ogranicza się do wyboru koloru tynku. Jeśli chcemy osiągnąć oryginalny efekt, warto sięgnąć po inne materiały, które dają ogromne możliwości kreatywnego kształtowania wyglądu budynku. Doskonałym sposobem na dodanie fasadzie wyrazu jest zastosowanie płyt elewacyjnych Libet Fassade. Produkty te wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a skrajne temperatury i zmienne warunki atmosferyczne nie wpływają negatywnie na ich wygląd i właściwości. W kolekcji Libet Fassade odnaleźć można materiały zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej architektury. Wyróżniające się naturalnym rysunkiem inspirowanym blokiem skalnym, designerskie płytki Alpamayo świetnie sprawdzą się na prostych, modernistycznych budynkach. Wyjątkowy styl i elegancję zapewnią natomiast płytki Casares, które doskonale odwzorowują wygląd starej, belgijskiej cegły.

Ceramiczna fasada

Coraz popularniejszym sposobem na efektowne wykończenie ścian zewnętrznych  jest technologia tzw. elewacji wentylowanej, która skutecznie łączy niepowtarzalny wygląd z walorami praktycznymi. W zestawieniu z odpowiednimi materiałami wykończeniowymi rozwiązanie to, wyróżniające się specjalną szczeliną wentylacyjną, umożliwiającą odpowiednią cyrkulację powietrza, wpływa pozytywnie na trwałość ścian, chroni budynek przed przedostawaniem się wody deszczowej i lodu, zwiększa jego właściwości termoizolacyjne oraz izolację akustyczną. Aby wykorzystać w pełni zalety tej technologii, warto wybrać wysokiej jakości okładzinę. Znakomicie w tej roli sprawdzą się gresy porcelanowe Libet Ceramic. Odporne na oddziaływanie takich czynników, jak promieniowanie UV, woda, mróz, zmienne temperatury, sól, kwasy oraz inne substancje chemiczne, oferują jednocześnie szeroką paletę wzorów i kolorów.

Wśród pięknych płyt z włoskiego gresu porcelanowego znaleźć można różnorodne interpretacje kamienia, drewna i betonu. Wzorem dla produktów Ardesie, Esprit, Norr, Quarziti 2.0, Stones 2.0, Tribeca oraz najnowszego Na.me były różne rodzaje skał. Z kolei Signature, Nau i Sundeck to wiarygodne odwzorowanie rysunku drewna, a Mashup, Officine i Lab 21 nawiązują do wyglądu betonu.

 

Zobacz również: