Jarosław Ziętara zniknął 1 września 1992 roku w drodze do redakcji „Gazety Poznańskiej”, w której pracował.  Z zeznań świadków wiadomo, że został porwany i zabity. W początkowej fazie popełniono liczne błędy. Bagatelizowano wersje wskazujące, że dziennikarz padł ofiarą przestępstwa. Priorytetowo traktowano nie mające podstaw dowodowych wersje o ucieczce za granice, czy samobójstwie.

Pierwsze śledztwo w sprawie porwania Ziętary (1993-1995) wszczęto dopiero po roku od uprowadzeniu i i umorzono z „braku znamion przestępstwa”. Sprawę podjęto z art. 165 § 2. starego Kodeksu Karnego (obecnie art. 189 § 2 KK) – pozbawienie wolnosci powyżej 7 dni. Drugie śledztwo (1998-1999), mimo ustalenia prawdopodobnego zabójcy, zakończyło się fiaskiem z powodu przecieku. Większość akt sprawy jest tajna, klauzulę tajne ma nawet postanowienie o umorzeniu śledztwa.

Rodzina Jarosława Ziętary od połowy lat 90. bezskutecznie zabiegała o  przekazanie sprawy prokuraturze spoza Wielkopolski.  W 2008 roku, po uzyskaniu po raz pierwszy dostępu do akt sprawy, dziennikarze rozpoczęli starania o wznowienie śledztwa i przekazanie go innej prokuraturze.

W efekcie apeli mediów i parlamentarzystów oraz ujawnienia w marcu 2011 roku przez dziennikarzy nowych, nieznanych okoliczności sprawy Prokuratura Generalna w kwietniu 2011 roku zleciła zbadać przeciek w sprawie Ziętary do jakiego doszło w 1998 roku (sprawę prowadziła prokuratura w Opolu, ale umorzyła postępowanie i utajniła swoją decyzję), a w czerwcu 2011 roku poleciła wznowić śledztwo dotyczące porwania Jarosława Ziętary. Prowadzi je wydział ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. W związku z apelem do premiera jako przełożonego służb specjalnych prokuratura otrzymała znalezione w archiwum Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu dokumenty dotyczące werbowania dziennikarza do Urzędu Ochrony Państwa.

Dzisiaj- w dniu 24 rocznicy śmierci Jarosława Ziętary każdy, kto odczuwa taką potrzebę może wziąć udział w specjalnie na tę okazję utworzonym wydarzeniu na FB:

https://www.facebook.com/events/1637288296584640/

Zachęcamy również do wsparcia zbiórki na tablicę pamiątkową. Chętnych do udziału w akcji zapraszamy TUTAJ

MB/ źródło informacji: jarek.sledczy.pl