JAROSŁAW KACZYŃSKI: Podniesiono poziom bezpieczeństwa Polski

0
Ustalenia szczytu NATO w Warszawie oznaczają bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa Polski – ocenił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Według niego „poprzeczka ryzyka jakiegokolwiek ataku” nigdy wcześniej nie była tak wysoko.
„Sukces jest wielki. Mamy zmianę zasadniczą i bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszego kraju. Mamy nowy etap w funkcjonowaniu Sojuszu, jego ożywienie. Można powiedzieć, w jakiejś mierze nawet reanimację. To jest coś, na co czekaliśmy i co podnosi i nasze bezpieczeństwo, i naszą pewność siebie” – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej.
Prezes PiS ocenił, że szczyt NATO jest sukcesem prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Beaty Szydło, a w szczególności szefów MSZ, MSWiA i MON. „To są (…) ludzie, którzy dziś powinni być chwaleni i zapamiętani, bo naprawdę zrobili bardzo dużo” – powiedział Kaczyński.
Prezes PiS podkreślił „ogromną decydującą rolę Antoniego Macierewicza”. „Antoni Macierewicz, który wielokrotnie pięknie wpisał się w polską historię, wpisał się w tę historię po raz kolejny” – powiedział Kaczyński. Ocenił też, że dobra organizacja szczytu to kwestia „takiej, a nie innej elity władzy”. „Ta spod znaku restauracji +Sowa i przyjaciele+ z całą pewnością nie dałaby sobie rady, natomiast ta nasza dała sobie radę świetnie” – dodał.
Kaczyńskiego pytano m.in., czy polskie wydatki na cele militarne powinny zostać zwiększone.
– Czy w tej chwili jest realne wydawanie więcej? No to jest kwestia, na którą ja w tej chwili nie potrafię odpowiedzieć. Natomiast jeśli chodzi o polskie wydatki – to w moim przekonaniu, ja tutaj mówię, można powiedzieć, prywatnie jako zwykły poseł – uważam, że te wydatki powinny być zwiększone – powiedział prezes PiS.
Dodał, że Polska mogłaby mieć np. lepszy wojskowy sprzęt.
– Moglibyśmy mieć dużo, dużo więcej; np. mamy 48 tych samolotów F16, a Grecja ma 140. Proszę pamiętać o tego rodzaju dysproporcjach, a Grecja ma jeszcze do tego 80 samolotów pola walki, szturmowych też, bardzo nowoczesnych – wymieniał.
Kaczyński był także pytany o dialog pomiędzy NATO a Rosją. Zaznaczył, że sygnały ze strony Rosji są w tej chwili niejednoznaczne.
– Z jednej strony oczywiście jakieś napinanie mięśni, ale z drugiej strony ten telegram gratulacyjny z okazji 4 lipca – święta narodowego Stanów Zjednoczonych, który by wskazywał, że jakieś możliwości są – mówił.

ZOBACZ FILM

Kurier PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ