Międzynarodowe interdysycplinarne widowisko teatralne ItinaiR odbywające się w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych zainauguruje lipcowe Kulturalne Lato w Toruniu. Wyjątkowa choreografia, widowiskowa akrobatyka, niepowtarzalny taniec na jednej z fasad CKK Jordanki, artyści z Polski, Węgier, Grecji, Chorwacji i Francji — to tylko zapowiedź tego, co 2 i 3 lipca będą mogli zobaczyć mieszkańcy Torunia i turyści. 
Przed nami kolejny miesiąc Kulturalnego Lata w Toruniu. Pierwszą z lipcowych atrakcji będzie otwierająca Festiwal Teatrów Ulicznych dwukrotna prezentacja interdyscyplinarnego międzynarodowego widowiska ItinaiR. Spektakl odbędzie się 2 i 3 lipca 2016 roku o godzinie 21.30 przed i we wnętrzu CKK Jordanki. Gwiazdą plenerowego widowiska będzie francuska grupa tańca na ścianie Compagnie 9.81 wraz z Art4Media, Minor/LineAct/Nash, Motus Terrae, Hrvatski Institut za Pokret i Ples oraz Hungarian Juggling Association. Tancerze przypięci na linach zatańczą do wyjątkowej autorskiej choreografii na fasadzie CKK Jordanki. Scenografię przedstawienia stanowić będzie oparta na najnowocześniejszych technologiach sztuk wizualnych projekcja Art4Media, ożywiająca na oczach widzów fasadę budynku, na której rozegra się ten niepowtarzalny spektakl. Widowisko nawiązujące do tematyki Ptaków starożytnego greckiego komediopisarza Arystofanesa jest realizowane w ramach europejskiego projektu „Mixdoor — New Forms in Mixdoor Performing Arts Practices” we współpracy Toruńskiej Agendy Kulturalnej z partnerami z Węgier, Grecji, Chorwacji i Francji. Pokaz będzie wydarzeniem całkowicie unikalnym w skali Polski, ponieważ zostanie zaprezentowany w naszym kraju wyłącznie w Toruniu i dostosowany specjalnie do fasady CKK Jordanki.
Spektakl ItinaiR jest wydarzeniem niebiletowanym, a bezpłatne wejściówki można było odbierać w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia. Tych, którzy nie zdążyli ich otrzymać, informujemy, że dodatkowa pula jest dostępna w punktach informacyjnych UMT: Centrum (ul. Wały gen. Sikorskiego 8, główny budynek urzędu miasta, tylko w piątek do godziny 15.30) oraz CH Toruń Plaza (ul. Broniewskiego 90, w piątek do godziny 19.00 oraz w sobotę od godziny 11.00 — do wyczerpania zapasów). Jedna wejściówka upoważnia do wejścia jednej osoby.
We wtorek, 5 lipca rozpocznie się kolejne wyjątkowe wydarzenie — Festiwal Wizje. Festiwal jest próbą przybliżenia sztuki współczesnej i wyjścia z nią w przestrzeń publiczną, co daje możliwość interakcji z mieszkańcami Torunia, zwłaszcza tymi, którzy na co dzień nie uczestniczą aktywnie w życiu kulturalnym miasta.
W ciągu sześciu festiwalowych dni, w przestrzeni placu Rapackiego, Fontanny Cosmopolis, Łuku Cezara, ulicy Pod Krzywą Wieżą i ulicy Bankowej zobaczymy między innymi instalację „Rafa” Małgorzaty Lisieckiej, „3 słowa” Michała Szoty, „Ambrazury” Moniki Masłoń, „Redirect 01” autorstwa Paper Heroes i Wiesława Bartkowskiego. Podczas festiwalu będą odbywały się również warsztaty „Cisza i Hałas” oraz „Muzyka z odzysku”, których efektem będzie powstanie części jednej z prezentowanych instalacji.
W pierwszy czwartek lipca rozpocznie się cykl wakacyjnych wydarzeń pod nazwą „Scena Letnia”. Scena usytuowana na Rynku Staromiejskim będzie stanowić centrum otwartych dla publiczności wakacyjnych wydarzeń w mieście. Wraz z nią zainaugurowany zostanie projekt zatytułowany „Scena jest Wasza”, który powstał z myślą o lokalnych solistach i zespołach, umożliwiając im promocję własnej aktywności artystycznej. W 2016 roku lokalni artyści i muzycy, amatorzy i debiutanci, soliści i zespoły, w lipcowe czwartkowe popołudnia zaprezentują się w ramach projektu „Scena jest Wasza” po raz trzeci!
22 lipca w ramach Światowych Dni Młodzieży zostanie zaprezentowany hiszpański spektakl Muaré Experience, oparty na głębokim współgraniu muzyki rockowej, teatru i sztuk wizualnych. Dynamiczne i barwne widowisko dostarczy niezwykłych efektów wizualnych, muzycznych, tanecznych, akrobatycznych i pirotechnicznych — zespoły o rozległym doświadczeniu w produkcji wyjątkowych wielkich wydarzeń spotkają się, by dostarczyć publiczności niezapomnianych wrażeń. 30 i 31 lipca zobaczymy ponadto Rodafonio — niezwykły i zaskakujący spektakl hiszpańskiej grupy Factoria Circular. Wielkie koło wysokości czterech metrów toczyć się będzie po starówce, a na nim zasiądą… skocznie przygrywający muzycy, pełni werwy i fantazji. Samo koło będzie gigantyczną wariacją na temat roweru przekształconego w bajkowo-muzyczną konstrukcję. Rodafonio przemierzyło już liczne miasta w całej Europie, tego lata zawita do Torunia.
Ofertę skierowaną do najmłodszej publiczności stanowić będą cztery spektakle młodego toruńskiego Teatru „Pomarańczowy Cylinder”, a jeden ze spektakli toruńskiej Sceny Kabaretowej Seniora będzie adresowany w sposób szczególny do osób starszych.
Jak co roku letnie wieczory umilą torunianom także Koncerty Pod Gwiazdami. Dwór Artusa przygotował całą plejadę polskiej sceny muzycznej. Podczas wieczornych lipcowych koncertów wystąpią: Ray Wilson, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Janusz Radek z zespołem oraz Dariusz Makaruk z Czesławem Mozilem.
Zwolennicy muzyki klasycznej również nie będą zawiedzeni — międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” to wydarzenie, które ma za sobą dwudziestoletnią tradycję i podejmuje temat relacji między muzyką i architekturą. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Festiwal rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do 3 września 2016 r.
Ponadto, w lipcowej ofercie kulturalnych wydarzeń w Toruniu znalazły się plenerowe koncerty zespołówJASS Trio, Kujawy Bachorne Nowe czy Funkologia. Interesująco zapowiada się także III Letni Festiwal Operowy, podczas którego zobaczymy operę „Carmen” francuskiego kompozytora Georges’a Bizeta. Toruńskie instytucje kultury przygotowały również liczne wystawy, warsztaty, spotkania i festyny.