26 czerwca odbyła się premiera Oratorium Prześladowanych za wiarę „Z POWODU MOJEGO IMIENIA” . To najnowsze dzieło Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną. Utwór napisany na zamówienie polskiej sekcji organizacji „Pomoc kościołowi w potrzebie” poświęcony jest współczesnym męczennikom za wiarę. Kielecka Kadzielna zgromadziła blisko 6 tysięcy odbiorców; przybyli nawet ci, którzy zdobyli tylko wejściówki i zgromadzili się na każdych schodkach.

Piotr Zbigniew Ksi--ek

-To niezapomniany, niesamowity koncert- powtarzali wychodzący po premierze widzowie. Wzruszenie towarzyszyło im przez cały czas, zwłaszcza że poetyckie libretto i słowa pieśni oparte były o teksty Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, niektóre bardzo osobiste i niepublikowane. Wspomnienia modlitw i przemyśleń dotyczących wielu mszy za ojczyznę przypomniały szczególnie starszym odbiorcom trudne czasy PRL-u.
Inne części koncertu rozbrzmiewały pieśniami pełnymi nadziei i miłości, apelem o wolność i poszanowanie dla wiary i każdego człowieka. Tłumy na widowni podniosła w trwających przez kilka minut owacjach na stojąco najmłodsza solistka, niespełna 14-letnia, Olivia Wieczorek (laureatka programu Mali giganci) wyśpiewując ku niebu przesłanie „Już teraz na Ziemi trzeba cieszyć się życiem”.
Koncert transmitowany w TVP oraz Telewizji Trwam prowadzili Anna Popek (prezenterka TVP) z towarzyszącym jej chwilami księdzem prof. UKSW Waldemarem Cisło (Dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie). Na scenie podziękowania za udział w Kapitule Honorowej odebrał Biskup Kielecki, Jan Piotrowski.
Podczas koncertu została nagrana płyta audio, która ukaże się już podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie wykonawcy wykonają Oratorium na spotkaniach z Ojcem Świętym, Franciszkiem. Wkrótce także na rynku wydawniczym ukaże płyta DVD.

Zobacz również: