Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Kolejne ofiary kąpieli, kolejne trzy tragedie wydarzyły się w miniony weekend na Mazowszu. Od początku roku policjanci odnotowali już 17 utonięć. By uniknąć takich tragedii, by maksymalnie ograniczyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji podczas letniego wypoczynku mazowieccy policjanci przypominają o kilku zasadach, które każdy powinien stosować.
W ostatnim okresie pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą i kąpieli. Jednak wiele osób- mimo apeli policjantów- wciąż zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a czasem wręcz z premedytacją je lekceważy. Efekty takich zachowań często bywają tragiczne.
Kolejne trzy utonięcia policjanci odnotowali w miniony weekend. W piątek, w powiecie płockim 59 letni mężczyzna utonął w stawie. W niedzielę, w powiecie węgrowskim w miejscu gdzie obowiązuje zakaz kąpieli utonął 20-latek. Tego samego dnia, w powiecie makowskim zginął 37-letni mężczyzna, który próbował ratować z topieli inne osoby.
Łącznie, od początku tego roku na Mazowszu woda pochłonęła już 17 ofiar, a od początku wakacji, które dopiero się rozpoczęły – trzy. Ubiegłoroczny bilans ofiar wakacyjnego wypoczynku nad wodą to 25 osób.
Policjanci pełniący służbę podczas wakacji będą kontrolować miejsca letniego wypoczynku, zwłaszcza te usytuowane nad wodą, ale bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych.
Aby wypoczynek i zabawa w wodzie były jedynie przyjemnością stosujmy się do kilku zasad. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko niebezpiecznych sytuacji:
  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR.Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr,
  •  Nie skacz rozgrzany do wody, unikniesz wstrząsu termicznego,
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
  • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok . Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby,
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
Zespół prasowy KWP zs. w Radomiu/A.L.