Business people, builders, nurses, doctors, architect. Isolated over white background

Stopa bezrobocia w Polsce w maju br. wyniosła 9,1 proc. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do kwietnia bezrobocie spadło o 0,4 pkt. proc., a wobec minionego roku o 1,6 pkt. proc. – dodał GUS.

W kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 9,5 proc.

Według GUS w końcu maja liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1 mln 456,9 tys. i zmniejszyła się w porównaniu do kwietnia o 4,3 proc. (czyli o 64,9 tys.). W zestawieniu do maja zeszłego roku spadła natomiast o 14,4 proc. (czyli o 245,2 tys.).

Urząd podał, że stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,7 proc. w wielkopolskim do 15,0 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z kwietniem br. zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najbardziej spadła w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,8 pkt. proc.) i zachodniopomorskim (o 0,6 pkt. proc.), a najmniej – w mazowieckim (o 0,2 pkt. proc.).

Również w porównaniu z majem zeszłego roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach. W największym stopniu obniżyła się w województwie zachodniopomorskim (o 2,3 pkt. proc.), a w najmniejszym – w województwie lubelskim (o 1 pkt. proc.).

W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych udział kobiet był wyższy niż przed rokiem o 0,9 pkt. proc. i wyniósł 52,3 proc. w końcu maja 2016 r. – podał GUS. Zwiększył się udział osób bezrobotnych nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,3 pkt. proc., do 31,0 proc.) oraz nieznacznie – osób bez prawa do zasiłku (o 0,1 pkt. proc., do 86,4 proc.). Zmniejszył się natomiast odsetek osób dotychczas niepracujących (o 1,2 pkt. proc., do 15,1 proc.). Udział bezrobotnych absolwentów nie uległ istotnej zmianie i wyniósł 3,0 proc.

W maju liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 154,4 tys. Była więc według urzędu niższa niż przed miesiącem (o 10,6 proc.) i niższa niż przed rokiem (o 4,3 proc.). Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny, a ich udział w nowo zarejestrowanych ogółem zmniejszył się w porównaniu z notowanym przed rokiem o 1,4 pkt. proc., do 78,8 proc.

Obniżył się również udział osób długotrwale bezrobotnych, osób bez kwalifikacji zawodowych oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy. Zwiększył się natomiast udział osób bezrobotnych zamieszkałych na wsi oraz absolwentów.

źrodło: Kurier PAP

Zobacz również: