11 czerwca 2016 roku w godz. 10.30-16.00  Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie wraz z Polskim Towarzystwem Archiwalnym zapraszają na VII Warszawski Piknik Archiwalny pod hasłem Patroni naszych ulic i kobiety zasłużone dla stolicy, który odbędzie się na terenie Pałacu Staszica w Warszawie przy ul. Nowy Świat 72.

 Impreza ta, poświęcona uczczeniu obchodów święta Międzynarodowego Dnia Archiwów, przypadającego corocznie w dniu 9 czerwca, zyskała już przez te kilka lat duże zainteresowanie i sympatię, zarówno wśród archiwistów, jak i ludzi kultury i nauki, a przede wszystkim wśród coraz bardziej widocznego grona przychylnej, ale wymagającej publiczności. Odbiorcami, a w wielu przypadkach sympatykami i krytykami są ludzie w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach i oczekiwaniach, których  usatysfakcjonowanie jest nie lada wyzwaniem. Przez te kilka lat, patrząc wstecz, w Pikniku uczestniczyły archiwa prestiżowych instytucji rządowych, naukowych, kulturalnych i społecznych, z których większość nadal współorganizuje kolejne edycje.

W tegorocznej odsłonie udział weźmie kilkadziesiąt  archiwów i instytucji nauki i kultury, a w tym: Archiwum Prezydenta RP, Archiwum Sejmu, Archiwum Filmowe. Filmoteka Narodowa, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie, Archiwum  Polskiego Radia, Archiwum Szkoły Głównej Handlowej, Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego jako  oddział Muzeum Warszawy, Stołeczne Biuro Turystyki Warsaw Tours, Wojskowe Biuro Historyczne, Archiwa Państwowe: Archiwum Główne Akt Dawnych, , Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Państwowe w Warszawie.

Temat tegoroczny, chociaż dwuczłonowy, ma za zadanie przypomnieć mieszkańcom stolicy i innym bywalcom, o osobach związanych z tym miastem i miejscach w Warszawie, gdzie w hołdzie dla tych ludzi, nadano ich nazwiskiem nazwę ulicy, placu lub skweru, a także o sylwetkach wielu kobiet, których rola przez wiele pokoleń była i jest współcześnie  wyjątkowo znacząca.

11 czerwca 2016 roku Patroni naszych ulic i kobiety zasłużone dla stolicy zostaną mieszkańcom stolicy i gościom, bliżej przedstawione  i przypomniane, acz z wyboru – za pomocą prelekcji, wystąpień, prezentacji, zdjęć, wystaw  i materiałów filmowych, a także konkursów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W tegorocznym  Pikniku udział weźmie Krystyna Janda, znana aktorka teatralna i filmowa, założycielka dwóch teatrów  oraz fundacji, która spotka się z  publicznością o godz. 12.30 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica. Jak co roku na Piknik przybędą także harcerze oraz uczniowie warszawskich liceów i gimnazjów.

Będą atrakcyjne stoiska pamiątkarskie, występy wokalne i muzyczne w tym zespołu The Warsaw Dixielanders.

Zapraszamy  po raz siódmy do Pałacu Staszica  na kolejne spotkanie z Warszawą, ludźmi dla niej zasłużonymi, kobietami, których działalność była lub jest aktualnie ważna, odważna i konkretna !