Planując rodzinne wakacje w Polsce, trudno narzekać na brak ciekawych pomysłów. Gdy jednak idzie o parki rozrywki, sprawa nieco się komplikuje. Mówiąc wprost: jeśli chcemy zrobić dzieciakom (i sobie!) prawdziwą frajdę, musimy ruszyć zagranicę.

Dlaczego nie w Polsce?

Z końcem maja 2016 roku Polska Agencja Prasowa doniosła o chińskim milionerze, który postanowił rzucić wyzwanie światowemu gigantowi w dziedzinie parków rozrywki. Na miesiąc przed otwarciem nowego Disneylandu w Szanghaju niejaki Wang Jianlin z pompą przeciął wstęgę przed wejściem do Narodowego Parku Rozrywki Chin, którego celem jest promocja kultury i cywilizacji Państwa Środka. Nad Wisłą daleko nam do podobnego rozmachu, przynajmniej gdy idzie o tę dziedzinę. Zapowiadana niegdyś przez Michaela Jacksona inwestycja nigdy nie powstała, a istniejące parki rozrywki, choć stosunkowo liczne, nie dorastają do pięt światowej konkurencji. Innymi słowy, jeśli twoje pociechy marzą o wizycie w Disneylandzie to nie licz, że załatwisz sprawę, fundując im przejażdżkę lokalnym diabelskim młynem.

Wystarczy jednak rzut oka na Europę, by zakręciło się w głowie od bogactwa wspaniałych i ekscytujących parków rozrywki, które zapewnią niezapomnianą frajdę nie tylko maluchom, ale również dorosłym. Gdzie zatem się wybrać? Zapraszamy na przegląd pierwszej piątki najlepszych rodzinnych parków rozrywki w Europie przygotowany przez centrum lotnicze Sky4Fly.net. Wymienione lokalizacje otrzymały odznakę TripAdvisor Travelers’ Choice 2016.

Europa-Park, Niemcy

Ten największy w Niemczech park rozrywki zlokalizowany opodal niewielkiej miejscowości Rust w południowo-zachodnim landzie Badenia-Wirtembergia zachwyca różnorodnością atrakcji, oferując 12 kolejek górskich i 16 obszarów tematycznych. Tematyka dużej części koncentruje się na wybranych krajach i regionach Europy, czyniąc z parku miejsce, które zabiera odwiedzających w nieco zakręconą wycieczkę po Starym Kontynencie. W 2015 roku park świętował 40-lecie swojego istnienia. Jubileuszowy rok okrasił zawrotną liczbą 5,5 miliona zwiedzających. Wczesną wiosną na terenie parku odbywa się Euro Dance Festival.

PortAventura World, Hiszpania

Z 4 milionami odwiedzających rocznie PortAventura jest najpopularniejszym z hiszpańskich parków rozrywki. – Położony w miejscowości Salou w południowej Katalonii park rozrywki stanowi ciekawą opcję na rodzinną wycieczkę w trakcie urlopu spędzanego na Złotym Wybrzeżu. Jeśli zechcemy przyprawić błogie plażowanie dreszczykiem emocji lub sprawić niespodziankę naszym pociechom, PortAventura z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę – zapewnia Piotr Chalimoniuk z biura lotniczego Sky4Fly.net. Park oferuje bogactwo atrakcji, kolejki górskie oraz wodne zjeżdżalnie, w tym wiele dedykowanych dla najmłodszych pociech. Jest przy tym doskonale skomunikowany – leży w jednym z największych ośrodków wczasowych na południu Europy, nieopodal dwóch lotnisk, dysponuje także bezpośrednim połączeniem kolejowym z Barceloną.

Tivoli Gardens, Dania

Otwarte w 1843 roku Ogrody Tivoli są drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie. Położone w centrum Kopenhagi stanowią obowiązkowy punkt programu podczas rodzinnej wycieczki do stolicy Danii. Georg Carstensen, założyciel parku, wystarał się o tereny pod inwestycję u samego króla duńskiego Christiana VIII, którego miał przekonać do dzierżawy ziemi następującymi słowami: „gdy ludzie bawią się dobrze, nie myślą o polityce”. Park oferuje zróżnicowane atrakcje w tym m.in. wybudowaną w 1914 roku drewnianą kolejkę górską, jedną z najstarszych działających na świecie, a także otwartą w 2006 roku najwyższą na świecie karuzelę (80 m), z której roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama Kopenhagi.

Disneyland Park, Francja

Tego miejsca nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Rocznie odwiedzany przez ponad 10 milionów turystów Disneyland pod Paryżem jest obiektem marzeń każdego dziecka, nie wspominając o dorosłych, którzy z nostalgią wyruszają tu w przygodę do krainy położonej w cieniu ikonicznego Zamku Śpiącej Królewny. Od klasycznych postaci Disneya aż po Gwiezdne Wojny – tutaj każdy miłośnik kultury popularnej poczuje się jak w domu. 5 obszarów tematycznych i 49 dużych atrakcji gwarantuje dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Disneyland stanowi doskonałe uzupełnienie kilkudniowej wycieczki do Paryża lub samodzielny cel rodzinnej wyprawy do krainy marzeń.

Gardaland Park, Włochy

Położony nieopodal malowniczego jeziora Garda w północno-wschodnich Włoszech park rozrywki Gardaland przypadnie do gustu miłośnikom ekstremalnych przejażdżek. Oferuje zarówno tradycyjne kolejki górskie i wodne zjeżdżalnie, jak i wieżę swobodnego spadania. Pośród obszarów tematycznych na odwiedzających czeka również wiele atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych. W 2005 roku Grandaland znalazł się na piątym miejscu listy najlepiej zarabiających parków rozrywki świata opublikowanej przez magazyn Forbes. Rocznie Gardaland gości blisko 3 miliony turystów.

Który z wymienionych parków rozrywki szczególnie przemówił ci do wyobraźni? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach! Podniebną drogę do najlepszych parków rozrywki Europy znajdziesz dzięki Sky4Fly.net.

Zobacz również: