Po 17 latach budowy w Szwajcarii odbyły się inauguracyjne przejazdy pociągów przez najdłuższy i najgłębszy na świecie tunel kolejowy.

Do tunelu z dwóch przeciwnych stron wjechały dwa pociągi, wiozące po kilkuset gości, zwycięzców loterii biletowej, w której udział wzięło ok. 130 tys. osób.Wśród pasażerów trzeciego pociągu, który przejechał przez tunel, byli m.in. prezydent Schneider-Ammann, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande, premier Włoch Matteo Renzi i kanclerz Austrii Christian Kern.

Nowy tunel bazowy Świętego Gotarda (Gotthard Base Tunnel) ma 57,09 km długości, a jego trasę dzieli w pewnym miejscu od powierzchni ziemi aż 2300 metrów. Jest najdłuższym tunelem kolejowym w świecie, po oddanym do użytku w 1988 roku podmorskim połączeniu japońskich wysp Honsiu i Hokkaido oraz funkcjonującym od 1994 roku tunelu pod Kanałem La Manche, które liczą odpowiednio 53,8 i 50,4 kilometra.

Na świecie istnieje jeszcze dłuższa, ale nie tak głęboka, podziemna instalacja komunikacyjna – liczący 60 kilometrów tunel jednej z linii metra w chińskim Kantonie.

Źródło: CSI PAP