Środki na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) na 2016 r. są już wyczerpane. Obecnie można ubiegać się o dofinansowanie z puli na lata 2017 i 2018. Wiele wskazuje jednak na to, że zainteresowanie programem MdM będzie słabnąć. A to z powodu obniżenia maksymalnych cen za metr kwadratowy mieszkań możliwych do nabycia w ramach programu.

„W ostatnim czasie limity cenowe w programie MdM poszły w dół w większości miast regionalnych w Polsce. W wyniku tego program jest coraz bardziej marginalizowany, ponieważ obejmuje mniejszą część rynku” – mówi serwisowi infoWire.pl Andrzej Szczepanik z firmy OPG Property Professionals.

Obniżenie limitów spowodowało, że mieszkania na rynku pierwotnym dostępne w programie MdM jest kupić trudniej. Deweloperzy w mniejszym stopniu są skłonni do takiego ustalania cen, aby tych limitów nie przekraczały. Dotyczy to zwłaszcza lepszych lokalizacji.

Wydawać by się więc mogło, że w tej chwili dużo łatwiej jest kupić mieszkanie w programie MdM na rynku wtórnym. Nie musi być to jednak prawdą. Właścicielom tych lokali zwykle zależy bowiem na szybkiej sprzedaży, tymczasem środki dostępne w ramach programu na 2016 r. zostały już wyczerpane i dofinansowanie na zakup mieszkania można otrzymać dopiero z puli na rok następny.