Policjanci z wydziału ruchu drogowego zabezpieczali w piątek miejsce śmiertelnego wypadku, do jakiego doszło na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Łąg-Kolonia. Śmierć w wyniku doznanych obrażeń poniósł 11-letni rowerzysta potrącony przez samochód osobowy marki Audi. Policjanci pod nadzorem prokuratora badają okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

W piątek około godziny 16:00 dyżurny chojnickiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie o potrąceniu rowerzysty przez samochód osobowy na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Łąg-Kolonia. Natychmiast na miejsce zostali skierowani policjanci z drogówki z Chojnic. Ze wstępnych ustaleń mundurowych obecnych na miejscu zdarzenia wynika, że 11-letni chłopiec jadąc rowerem ulicą od strony Łęga w kierunku Czerska nie zasygnalizował ręka manewru skrętu w lewo i wjechał pod jadący w tym samym kierunku samochód marki Audi A6. Doszło do potrącenia 11-letniego rowerzysty, który w wyniku tego poniósł śmierć. Policjanci pod nadzorem prokuratora pracowali na miejscu wypadku, prowadząc oględziny, zabezpieczając ślady i dowody, które pomogą policjantom w ustaleniu bliższych okoliczności tej tragedii.

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego coraz więcej rowerzystów pojawia się na drodze. Pamiętajmy, że rowerzyści obok pieszych zaliczani są do niechronionych uczestników ruchu drogowego i z tego względu bardziej niż inni uczestnicy są narażeni na poważne skutki wypadków drogowych.

Kierowcy jednośladów, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy zderzeniu z autem mają nikłe szanse, by wyjść z takiego zdarzenia bez szwanku.

Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez rowerzystów jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań uczestników tych grup – to tylko niektóre przyczyny takich wypadków.

Apelujemy do uczestników ruchu drogowego o ostrożność i wzajemny szacunek na drodze. Jak zawsze aktualna jest też na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu.

źródło: KWP Gdańsk