ArtSherlock – aplikacja służąca do identyfikacji dzieł sztuki – to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, realizowany we współpracy merytorycznej z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych.

Dzięki aplikacji możliwe jest automatyczne rozpoznanie obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego. Innowacyjna aplikacja pozwala użytkownikom weryfikować obiekty w dowolnym miejscu i czasie. Można wykorzystać do tego zarówno zdjęcia wykonane w danym momencie, jak i te przechowywane w pamięci urządzenia. Z narzędzia można skorzystać w każdych warunkach. Fotografowane dzieło sztuki może znajdować się fizycznie przed użytkownikiem, ale także w katalogu aukcyjnym lub na ekranie komputera. Aplikacja przygotowana została w polskiej i angielskiej wersji językowej i dostępna jest dla systemów operacyjnych Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry.

Jak działa aplikacja:

krok 1 zrób zdjęcie lub wybierz je z pamięci urządzenia

krok 2 – zatwierdź zdjęcie – weryfikacja zajmie jedynie kilka sekund

krok 3 – wynik wyświetli się błyskawicznie na ekranie telefonu

krok 4 – w przypadku pozytywnej identyfikacji, otrzymasz komunikat o rozpoznaniu dzieła wraz z jego archiwalnym zdjęciem i podstawowymi danymi.

Aplikację można pobrać pod adresem http://artsherlock.pl/