Na temat latania powstało wiele mitów. Niektóre z nich powodują strach przed podróżą samolotem, inne niechęć do konkretnych linii lotniczych, a jeszcze inne po prostu wprowadzają dezinformację. Dlatego postanowiliśmy zmierzyć się z najczęściej powtarzanymi mitami i raz na zawsze je obalić.

Krążenie nad portem lotniczym

Wiele osób uważa, że kiedy samolot krąży nad lotniskiem, to znaczy, że pojawiły się poważne kłopoty – być może nawet jest o krok od katastrofy. Nic bardziej mylnego. Krążenie nad lotniskiem nie jest niczym nadzwyczajnym. Zdarza się stosunkowo często, szczególnie wtedy, gdy samolot zamierza lądować na lotnisku o sporym natężeniu ruchu. Samoloty wtedy ustawiają się w kolejce. Taka sytuacja może trwać nawet godzinę. Nie należy się tym przejmować.

Powietrze w samolocie, a infekcje

Pewnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że w samolocie łatwo można złapać jakąś infekcję, ponieważ powietrze, którym oddycha tylu pasażerów na pewno pełne jest drobnoustrojów? Tak naprawdę na pokładzie samolotów funkcjonuje system oczyszczania i powietrze w kabinie poddawane jest filtracji, dzięki której usuwane są wszelkie bakterie. Samolot to miejsce publiczne i podobnie jak w sklepie, hotelu, czy restauracji zawsze istnieje prawdopodobieństwo złapania infekcji. Jednak nie musisz obawiać się, że każda podniebna podróż oznacza kłopoty ze zdrowiem i że w samolocie jesteś na nie narażony mocniej, niż gdzie indziej.

Za mało paliwa

Kolejny popularny mit – samolot zawsze posiada tylko tyle paliwa, by mógł pokonać konkretną trasę i jeśli z jakichś powodów będzie znajdował się w powietrzu dłużej, to na pewno wydarzy się coś złego. To bzdura. Wsiadając na pokład samolotu możesz mieć pewność, że dysponuje on odpowiednią ilością paliwa, która pozwala nie tylko dolecieć do celu, ale też polecieć na alternatywne lotnisko, czy wykonać nieudane podejście do lądowania. Pamiętaj, że samolot nigdy nie startuje z ilością paliwa na styk.

Ptaki wlatujące do silnika

Pewnie obiło ci się o uszy, że jeśli ptak wpadnie do silnika, może spowodować jego zatrzymanie? Uspokajamy, to tylko kolejny straszak. Nie ma możliwości, by tak się wydarzyło. Maszyna przed dopuszczeniem do użytku przechodzi testy, podczas których wrzuca się do silników różne rzeczy i sprawdza, czy mogą one spowodować kłopoty podczas lotu. Warto wiedzieć, że nawet jeśli jeden silnik przestał funkcjonować, maszyna dalej może kontynuować awaryjnie lot z drugim silnikiem.

Start samolotu, a pogoda

Panuje przekonanie, że samoloty mogą wystartować tylko wtedy, gdy są idealne warunki pogodowe. A przecież gdyby tak było, podróż jesienią, czy zimą byłaby niemożliwa. Oczywiście często zdarza się, że loty są odwoływane z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jednak trzeba wiedzieć, że dzięki nowoczesnym systemom, nawet przy niemal zerowej widoczności i złej pogodzie, piloci samolotów mogą bezpiecznie wylądować.

Otwieranie drzwi podczas lotu

Krążą opowieści o tym, że można otworzyć drzwi samolotu podczas lotu. Wiele osób boi się, że ktoś wpadnie na taki właśnie pomysł i wszyscy zostaną wyssani z maszyny. Zapewniamy, że nie ma takiej opcji. W trakcje lotu, kabina jest pod ciśnieniem i otwarcie drzwi jest niemożliwe. Poza tym drzwi wyposażone są w specjalne zabezpieczenia. Wyjścia ewakuacyjne są wykonane w taki sposób, że można je otworzyć tylko dzięki pociągnięciu ich do środka, a różnica ciśnień podczas lotu sprawia, że drzwi wypychane są na zewnątrz i nie ma sposobu na otwarcie ich podczas lotu.

Autopilot zamiast pilota

Jesteś w błędzie jeśli uważasz, że pilot samolotu może włączyć autopilota i pójść się zrelaksować, czy zdrzemnąć. Oczywiście nowoczesne technologie pozwalają na wiele, jednak z funkcji autopilota piloci korzystają przeważnie na wysokości przelotowej, rzadko podczas lądowania, czy też startu. Poza tym, nawet kiedy pomaga im ta opcja, mogą dokonać korekty i – co najważniejsze – nie spuszczają wzroku ze sterów.

Za młody pilot

Sądzisz, że nie można ufać młodym pilotom, ponieważ nie mają doświadczenia i na pewno popełniają więcej błędów, niż ich starsi koledzy? Jeśli tak – musimy ci uświadomić, że każdy pilot przechodzi niezwykle skomplikowane testy m.in. zdrowotne, psychologiczne, czy wytrzymałościowe. Zanim otrzyma licencję musi wykazać się odpowiednią wiedzą i obowiązkowo wylatać mnóstwo godzin. Dodatkowo czynni piloci obowiązkowo przechodzą testy okresowe. Organizowane są też szkolenia w kabinie symulacyjnej, w której piloci reagują na różne trudne sytuacje, które podczas lotu mogą się zdarzyć. Dlatego, nawet jeśli wydaje ci się, że pilot jest bardzo młody, możesz być pewien, że dysponuje odpowiednim doświadczeniem.

Loty nad Trójkątem Bermudzkim

Trójkąt Bermudzki to miejsce budzące ciekawość i strach. Podobno, na jego obszarze znikają samoloty. Myślisz, że linie lotnicze nakazują pilotom go omijać? Okazuje się, że nie. Przewoźnicy nie mają zamiaru wydłużać tras, tylko po to, by omijać Trójkąt Bermudzki. Ludzie latają przecież na Karaiby, spokojnie docierają tam i wracają, więc nie masz się czym martwić.

Tanie linie, a bezpieczeństwo

Błędne jest przekonanie, że tanie linie nie zapewniają bezpieczeństwa, a ich flotę budują stare, wysłużone już maszyny. Okazuje się, że zarówno tradycyjne, jak i tanie linie dysponują w większości maszynami takich samych producentów. Samoloty spełniają te same normy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W lotnictwie obowiązują surowe przepisy związane z przeglądem samolotów i każdy z nich przed startem jest bardzo dokładnie sprawdzany. Możesz więc planować podróż i rezerwować bilety u taniego przewoźnika.

Źródło: Pan Samolocik