Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w trybie natychmiastowym zażądał akt sprawy egzekucyjnej. Ponieważ- jak stwierdził- jest głęboko wstrząśnięty tym dramatycznym w skutkach wydarzeniem

Minister zwrócił się także do prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia, który sprawuje nadzór nad tym komornikiem, o informacje dotyczące przyczyn eksmisji, w związku z którą miało dojść do tragedii. Poprosił też o wgląd do ewentualnych skarg na czynności egzekucyjne, podejmowane przez tego komornika. Zbigniew Ziobro wystąpił także do Prokuratury Regionalnej w Krakowie o przeprowadzenie rzetelnego śledztwa, by wyjaśnić okoliczności tego tragicznego zdarzenia i prawidłowość działań komornika.

Przypomnijmy. Do tragicznej w skutkach eksmisji doszło rano- 20 maja- na krakowskim osiedlu Dąbie. Kiedy komornik wchodził do mieszkania, z którego miał być eksmitowany 57-latek, padł strzał. Przybyłym na miejsce zdarzenia lekarzom nie udało się uratować mężczyzny.

Krajowa Rada Komornicza komentuje to tragiczne zdarzenie w komunikacie:

„Informujemy, że środowisko zawodowe komorników jest głęboko wstrząśnięte zdarzeniem do którego doszło dzisiaj przed południem w Krakowie. Wg. poczynionych ustaleń dotychczasowy przebieg postępowania mającego na celu eksmisję 57-letniego mieszkańca lokalu nie wskazywał na możliwość tak tragicznego epilogu. W toku zaplanowanych na dzisiaj czynności dłużnik miał dobrowolnie opuścić zajmowany lokal.

Przed zakończeniem śledztwa nieuprawnione jest sugerowanie bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między zapowiedzianą wizytą komornika a targnięciem się na swe życie przez osobę eksmitowaną. Jednakże tragedia ta zmusza do zastanowienia się nad tym co zrobić by w przyszłości móc zapobiec tak desperackim krokom dłużników.

Z całą pewnością należy rozważyć obligatoryjną pomoc psychologiczną, poprzedzającą każde postępowanie eksmisyjne, w najlepiej pojętej trosce o bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych w ten traumatyczny proces osób.”

 

Marta Bilska

źródło informacji: MS/Krajowa Rada Komornicza

 

Zobacz również: